X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Uzun (Uzamış) Covid Nedir?

Uzun (Uzamış) Covid Nedir?

Uzun (uzamış) Covid , Covid-19 enfeksiyonu geçiren bireylerde hastalığın başlangıcının üzerinden haftalar, aylar geçmiş olmasına rağmen devam eden etkileri kapsayan bir tablodur. Bu etkiler:

1. Solunum yolu bulguları: Yorgunluk ve baş ağrısının da eşlik ettiği öksürük, nefes darlığı

2. Kalp, beyin, bağırsaklar gibi vücudun diğer organlarını etkileyen bulgular: Çarpıntı , artmış kalp hızı, iğnelenmeler, karıncalanmalar, uyuşmalar, beyin sisi ,vb

Uzun (uzamış) Covid ‘den dünya üzerinde ne kadar kişinin etkilendiği henüz bilinmemektedir. İngiltere’de Mart 2021’de geriye dönük 4-12 haftalık sorgulamada bu sayının 1.1 milyon olduğu öngörülmektedir. Leicester üniversitesinin 1000 kişi üzerinde yaptığı bir çalışma , hastanede yatarak Covid 19 için tedavi görmüş her 10 hastadan 7’sinin , taburculuk üzerinden 5 ay geçmiş olmasına rağmen tamamen iyileşmediğini ortaya koymuştur.

Uzun (Uzamış) Covid’in Bulguları Nelerdir?

Yorgunluk

Nefes Darlığı

Anksiyete, depresyon

Çarpıntı

Göğüs ağrısı

Kas, eklem ağrıları

Düşünme, muhakeme ve odaklanma becerilerinde karışıklık (beyin sisi)

Postural Ortostatik Taşikardi

Uzun (Uzamış) Covid’den İyileşmek Ne Kadar Sürer?

Leicester üniversitesinin çalışmasında iyileşme süresinin bireyden bireye değişmekle birlikte ; ilk hastalıkta hastaneye yatması gereken bireylerde 5 ay ve daha da uzayabildiği gösterilmiştir

Kimler Uzun (Uzamış) Covid İçin Adaydır?

Yapay zeka algoritmaları; yaşlıların, kadınların , astım hastalarının ve Covid-19 tanısı aldıktan sonraki ilk hafta içinde 5 veya daha fazla bulgusu olanların, uzun (uzamış) Covid için daha fazla risk altında olduğunu göstermiştir.

 

Görüşlerinizi Paylaşın