X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Uzayda Neler Oluyor?

Uzayda Neler Oluyor?

İnsanlığın uzay macerası, yalnızca yaşadığımız gezegenin ötesini meraktan ibaret olmayıp; dünyanın uzaydan kontrolü, uydular aracılığıyla telekomünikasyon,navigasyon gibi alanlarda günlük hayatımızı kolaylaştıran değişimler,  uzaydaki potansiyel kaynakların kullanımı, insan için dünya dışı olası yaşam düzenekleri tasarımı gibi başka amaçlara da hizmet ettiğinden; büyük bir devinimle ilerliyor. 

Peki son günlerde uzayda neler oldu?

  1. 15 Eylül 2021’de tarihte ilk kez , yalnızca sivillerden oluşan 4 kişilik bir ekip, Jared Isaacman ‘ın kumandasında Space X aracı ile dünya yörüngesinde tur attılar. Space X’in insan kumandasına fazla gereksinim duymayan yapay zeka algoritmalarıyla donanmış olması da dikkat çekici. 
  2. 16 Ekim 2021: NASA , Lucy isimli uzay gemisini, güneş sistemimizin oluşumundan kalan artıklar oldukları düşünülen,   Jüpiter yörüngesindeki Trojan asteroidlerinin araştırılması amacıyla uzaya gönderdi. Gemi ismini 1974’de Etiyopya’da bulunan ve insanlığın evrimi konusunda büyük bilgi sağlayan hominid iskeleti fosilinden alıyor. Nasa bu yolculuğun da güneş sisteminin fosilleri kabul edilebilecek asteroidler vasıtasıyla gezegenlerin oluşumuyla ilgili önemli bilgiler sağlayacağını öngörüyor.
  3. 16 ekim 2021’de bir kadın, iki erkekten oluşan Çinli astronotlar , Çin’in ilk sabit  uzay istasyonuna yapılan 2. seferi gerçekleştirdiler. Astronotların istasyonda 6 ay kalması bekleniyor. ABD’nin itirazları üzerine uluslararası uzay istasyonundan çıkarılan Çin, uzay çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Ay ve Mars’a uzay araçları gönderen Çin, bir asteroidden toprak toplama çalışmaları da yürütüyor. Tarihi belli olmasa da ay yüzeyine insan göndermek ve ayda bir bilim üssü inşa etmek de Çin’in planları arasında yer alıyor. 
  4. 17 Ekim 2021’de Klim Shipenko ve oyuncu Yulia Peresild’den oluşan Rus film ekibi, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda gerçekleştirdikleri ilk film çekiminden dünyaya döndüler. 

Kaynaklar:

https://www.npr.org/2021/10/16/1046742793/china-space-station-docking-astronauts

http://www.collectspace.com/news/news-101621a-lucy-trojan-asteroid-launch.html

https://www.bbc.com/news/world-europe-58944660

https://hitechglitz.com/spacex-civil-crew-is-having-a-great-time-in-space-new-video-shows/

 

Görüşlerinizi Paylaşın