X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Ne zamandan beri erkekler Mars'tan, kadınlar da Venüs'ten?

Ne zamandan beri erkekler Mars'tan, kadınlar da Venüs'ten?

Süregelen bu söyleme konu olan cinsiyetler arasındaki farklılıklar yıllarca çeşitli disiplinlerde araştırılmıştır: felsefe, edebiyat ve elbette bilim. Bununla birlikte, biyolojik açıdan bakıldığında, cinsiyetin gen ifadesi üzerindeki etkisi, şimdiye dek nispeten açıklanmamış bir alan olmuştur.

Neden aynı hayati genleri taşıdığımız halde lupus ve multipl skleroz gibi otoimmün bozukluklar kadınlarda daha sık görülürken, otizm ve kardiyovaskülerle ilişkili hastalıklar erkeklerde daha yaygındır veya erkekler neden daha uzun boyludur? Bugüne kadar anlayabildiğimiz kadarıyla bazı genlerin ekspresyon seviyeleri, cinsiyetler arasında farklılık göstermektedir.

MIT’den Prof. Page ve arkadaşları, memeli kadın ve erkekler arasında genom boyu gen ifadesindeki farklılıklar ile ilgili son araştırmalarının sonuçlarını Science dergisinde bildirmişler. Bu araştırmanın en ilginç tarafı “ne kadar zamandır gen ifadesinde cinsiyet önyargısı vardır” sorusunu yanıtlamaya çalışması aslında.

Araştırıcılar, dört farklı memeli türü olan makak, fare, sıçan ve köpek üzerinde çalışmışlar. Evrimsel olarak, bu dört tür ve insan yaklaşık 100 milyon yıl önce ortak bir atayı paylaşıyor ve memeli evriminin büyük bir bölümünü kapsıyor.

Bu türlerin dokularından toplanmış örneklerde gen ifadesi seviyelerini ölçüp  daha sonra bu verileri, Genotip Doku Ekspresyon Konsorsiyumu (GTEx) tarafından üretilen, erkek ve dişi insan dokularından elde edilen geniş bir RNA seti ile karşılaştırmışlar.

Çalışma sonuçlarından anlaşılan o ki, cinsiyet etkisi altında farklı ifade bulan genlerin dörtte birinden daha azı evrimsel olarak korunmuş. Genlerin çoğunun cinsiyet önyargısını daha yakın zamanda geliştirdiği ve örneğin bir türe veya belirli bir soya, kemirgenlere veya primatlara özgü olduğu görülmektedir.

Yani aslında eskiden erkekler ve kadınlar daha yakın hatta belki de aynı gezegendenmiş ve sonra erkekler Mars'a, kadınlar da Venüs'e taşınmış diyebilir miyiz?

Kaynak: https://www.technologynetworks.com/genomics/news/sex-affects-gene-expression-in-mammals-321865

 

Görüşlerinizi Paylaşın