X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Maskenin Korumadığı Durumlar

Maskenin Korumadığı Durumlar

Maskeler, 81 milyon insanı hasta eden ve 1,8 milyondan fazla insanı öldüren bir salgının sembolü oldu ve COVID-19’dan korunmak için maske takmak günlük yaşamımızın bir parçası haline geldi. Elbette enfeksiyonunu önlemek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri maske takmak olsa da yeterli mi?

Maskeler ne kadar güvenli ve etkilidir?

Nasıl doğru kullanılmalıdır?

Nerede ve ne zaman takılmalıdır?

Maskeyi takmış olmuş olmak için değil gerçekten etkinliğini artıracak şekilde doğru takmak COVID-19 yayılmasını önlemek için anahtardır. CDC'ye göre, bir maskenin etkili olabilmesi için aşağıdakilere sahip olması gerekir:

Burun ve ağızı kapatmalı, yüzün yanlarına sıkıca ama rahatça oturmalı, birden fazla katmana sahip olmalı ama nefes almaya da izin vermelidir.

Maskeler ağzınız ve burnunuz ile karşınızdaki, çevrenizdekiler arasında fiziksel bir bariyer oluştururlar ve SARS-CoV-2 virüsünün öksürme, hapşırma ve konuşma yoluyla yayılan damlacıklarla diğer insanlara ulaşmasını engellerler.

Genel olarak, kapalı bir ortamdaki insan sayısı arttıkça havalandırma ihtiyacı da artar. Diğer bir deyişle, havalandırma oranı, ortamda bulunan kişi sayısına bağlıdır. Kişi sayısı arttıkça havalandırma süre ve volümü artırılmalıdır. Ayrıca, insan trafiğinin yoğun olduğu kapalı alanlarda da ek havalandırma olduğundan emin olunmalıdır. Havalandırmanın iyileştirilmesi, virüslerin havadan bulaşma riskini azaltmaya yardımcı olmanın yanı sıra, potansiyel olarak kontamine olmuş yüzeyleri temizlemek ve dezenfekte etmek için kullanılan ürünlere maruziyeti de azaltarak iç mekân hava kalitesine fayda sağlayacaktır.

Evlerde Havalandırma

Pencereleri ve kapıları açmak, varsa pencere veya tavan fanlarını çalıştırmak havalandırma oranını artırır. Dışarıdaki havayı içeri alan ve kirli havayı uzaklaştıran banyo veya mutfak fanları  da havalandırma oranını artırır.

Okullarda, Ofislerde Havalandırma

Çoğu okul, ofis ve ticari binalarda filtreli ısıtma, havalandırma ve klima (HVAC) sistemleri vardır. Tipik olarak, bu sistemler bina veya HVAC uzmanları tarafından kontrol altındadır. Genel olarak, havalandırmayı ve filtrelemeyi artırmak genellikle uygundur; ancak bina türleri, boyutları, yapı stilleri, HVAC sistem bileşenleri ve diğer bina özelliklerinin karmaşıklığı ve çeşitliliği nedeniyle tamamen veya çoğunlukla dışarıdaki havayla havalandırmanın artırılması her zaman mümkün veya pratik olmayabilir. Bu gibi durumlarda, genel olarak binada veya belirli odalarda bulunan kişi sayısı sınırlandırılarak kişi başına efektif havalandırma oranı da artırılabilir. Uzaktan katılımı teşvik eden ve oda doluluğunu azaltan idari uygulamalar, COVID-19'a neden olan virüs olan SARS CoV-2'den kaynaklanan riskleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Ama unutulmaması gereken şudur; tek başına ne havalandırma  ne de maske kullanımı COVID-19'dan korunmak için yeterli değildir. Önerilen diğer korunma uygulamaları ile birlikte kullanıldığında, havalandırmayı artırmak, içerideki insanları korumaya yönelik bir planın parçası olacaktır.

https://www.worldometers.info/coronavirus/?utm_campaign=homeAdvegas1

 

Görüşlerinizi Paylaşın