X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Kurum dışından konuya ilişkin görüşler- Ukrayna Savaşını Askerler Değil Sivillerin Özgürlük ve Refah Talepleri Bitirecek

Kurum dışından konuya ilişkin görüşler- Ukrayna Savaşını Askerler Değil Sivillerin Özgürlük ve Refah Talepleri Bitirecek

Kurum dışından konuya ilişkin görüşler:

Görüşlerine tamamıyla iştirak ettiğimiz Sayın Serdar Durat’ın 20 Mart 2022 tarihli yazısındaki öngörüleri o kadar doğru ki bugünü net tanımlamış. Aşağıda yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

UKRAYNA SAVAŞINI ASKERLER DEĞİL SİVİLLERİN ÖZGÜRLÜK VE REFAH TALEPLERİ BİTİRECEK

Rusya’nın adına özel askeri harekât diyerek başlattığı Ukrayna savaşı beklendiğinden daha uzun sürdü/sürüyor. Ancak gerek bölgesel ve gerekse küresel anlamda bu savaşın olumsuz etkileri giderek büyüyen dalgalar halinde tsunamiye dönüşerek hayatın olağan akışını derinden sarsıyor.

İnsanların en zor vazgeçecekleri şeylerden bir tanesinin alışkanlıkları olduğunu düşünüyorum. Krizin tüm iç ve dış paydaşları alışkanlıklarından, standartlarından ve konfor alanlarından tavizler vermek zorunda kaldılar.

Batı paktının halkları: henüz kıtlık seviyesinde olmasa bile başta tarım ve hayvancılık ürünleri olmak üzere günlük tüketim maddelerine erişmekte sıkıntılar yaşamaya başladılar. “Rus votkası içemez” oldular. Halen 4 Milyon civarında Ukraynalı mülteci sınırlarına dayandı. Enerji fiyatları arttı. Tabiatı ile savaş uzadıkça bu koşulların daha da kötüleşeceğinin ve hayat standartlarını düşürme potansiyeli olduğunun farkındalar.

Rus halkı: yeniden McDonald’s hamburger yemek, seyahatlerinde kredi kartları ile harcama yapabilmek, instagram ve facebook kullanabilmek, Zara-Lui Vuitton mağazalarından alışveriş yapabilmek, Oligarklar el konulan süper yatlarını, futbol takımlarını ve dondurulan banka hesaplarını, mal varlıklarını geri almak istiyorlar.

Bu örneklerde biraz metafor kullanarak abarttığımı düşünebilirsiniz ama inanın her iki tarafta bir çok kaynak bu görüşlerime benzer yayınlar yapmaya başladı.

Netice olarak demem odur ki; bu savaş hali, askeri zayiatlardan, taktik muharebeler kazanmak/kaybetmekten çok yukarıda arz etmeye çalıştığım sivil korkularla halkların liderlerine ve yönetimlerine, egolarını/kibirlerini frenlemek ve savaşı sonlandırmak için yapacakları baskılarla bitecektir kanaatindeyim.

Şüphesiz bu jeopolitik ve hegomonik rekabet kısa sürede sönümlenmez belki hiç bitmez ancak en azından topla tüfekle yapılan ve kan dökülen sıcak çatışmalar soft power (yumuşak güç) kullanılarak yapılan hibrit savaş moduna evrilir düşüncesindeyim.

Saygı ile

Serdar DURAT

20.03.2022

Fikir Fabrikam Düşünce Kulübü

www.fikirfabrikam.com

 https://fikirfabrikam.com/hakkimizda/serdar-durat

 

Görüşlerinizi Paylaşın