X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Küresel Refah İçin Barışçıl Enerjiyi Yönetmek

Küresel Refah İçin Barışçıl Enerjiyi Yönetmek

Güvenilir, uygun fiyatlı ve sürdürülebilir temiz enerjiye olan acil ihtiyaç nüfus ve ekonomiler büyümeye devam ederken, eşlik eden iklim değişikliği ve savaşların etkisiyle oluşan enerji kriziyle daha da artıyor. Öngörülere göre küresel enerji talebi 2030 yılına kadar yaklaşık %30 artacak. Halen hakim olan enerji fosil yakıtlar ile üretilmekte. Küresel enerji geçişi için teknolojik yeniliklerden yararlanacak güvenilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ihtiyaç var. Net sıfır büyüme ve sürdürülebilirlik sağlamak için mevcut tüm temiz enerji kaynaklarından yararlanılmalı. Oysa COP26 sonrası alınan kararlar ve verilen taahhütler Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile askıya alındı. İşte tam böyle bir dönemde Dünya Hükümet Zirvesi 2022 (World Government Summit 2022) “Geleceğin Hükümetlerini Şekillendirmek” teması ile Expo 2020 Dubai ile eş zamanlı olarak Mart ayı sonunda gerçekleşti. Dünyanın dört bir yanından düşünce liderleri, küresel uzmanlar ve karar vericiler, geleceğin hükümetlerini şekillendirmede temel olan araçların, politikaların ve modellerin geliştirilmesine katkıda bulunmaları için bir araya geldi. 140 ülkeden 700 den fazla konuşmacı, 29,000 den fazla katılımcı Küresel Refah için Barışcıl enerjiyi yönetmenin yollarını tartıştı. Zirvenin ana başlıklarının özetini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Geleceğin Şehirlerini İnşa Etmek

Hızla kentleşen bir dünyada, 2050 yılına kadar dünya nüfusunun %70'i şehirlerde yaşayacak. Şehirlerin tasarlanma ve işletilme şekli, akıllı altyapı, ulaşım sistemleri, enerji ve üretim ve tüketime yönelik alınan kararlara dayalı olarak sürdürülebilirliğe giden yolu belirleyecektir, atık yönetimi ve değişimi yönlendirmede ortaklar olarak vatandaşların katılımı.

Olumlu Etki için Sürdürülebilirlik Eylemi

İklim değişikliğinin etkisi giderek daha görünür ve yıkıcı hale geliyor. Gençler değişim için lobi yapıyor, ancak küresel emisyonları azaltma konusundaki ilerleme durma noktasına geldi. Ölçeklenebilir ortaklıklar kuran ve yenilenebilir enerjinin, yeni teknolojilerin ve en önemlisi, insanlık için net sıfıra giden yarışı kazanmak için sosyal sorumluluğun ilerlemesini ve benimsenmesini teşvik eden başarılı iklim eylemine ihtiyaç var.

Sınırları Keşfetmek

İnsan merakı ve yaratıcılığı, daha iyi bir geleceği şekillendirmek için en büyük zorluklarından bazılarını çözmek için her zaman bilgi, bilim ve teknolojinin sınırlarını zorladı. Bir sonraki sınırı keşfetmek, insanlığın doğasında ve hayatta kalmamızın anahtarıdır.

Toplumsal Dayanıklılığı Güçlendirmek

Toplumsal dokudaki yıpranma, eşitsizlik, dijital platformlarda yalan haberlerin yayılması ve popülizmin, hoşgörüsüzlüğün ve aşırıcılığın yükselişiyle giderek daha fazla artıyor. Hükümetler daha iyi düzenlemelerle insani değerler, kimlik, inanç, kültür, sanat, spor ve barış konularında küresel diyaloğu teşvik etmelidir.

Eğitim ve Çalışmanın Geleceğini Sağlamak

Dijital dönüşümün hızlanması, eğitim ve çalışma için coğrafyayı aşan ve daha fazla esnekliğe izin veren “yeni bir normal” sağladı. Dünya değiştikçe, gelecekteki işgücünde ihtiyaç duyulan beceriler de değişecek. Kuşaklar arasındaki farklılıklar ve küresel olarak dijital uçurum arasında köprü kurdukça, yaşam boyu öğrenme, becerilerin artırılması ve yeniden beceri kazandırma yeni norm haline gelecektir.

Küresel Ekonomik İyileşmeyi Hızlandırmak

Gelecekteki insan kaynaklı felaketlerden kaçınmak için küresel ekonominin uyum içinde büyümesi ve ticaretin ve küresel ekonominin geleceğini şekillendiren hızlı teknolojik değişikliklere uyum sağlaması gerekecektir. Çevik, kapsayıcı ve sürdürülebilir büyüme, refah, şeffaflık ve güvenin gelişebileceği sağlam bir temel sunacaktır.

İlerleme ve Devlet Gelişimini Sağlayan Politikalar

Karşılıklı bağımlılık çağında daha iyi bir şekilde yeniden inşa etmek ve benzeri görülmemiş zamanlara hazırlanmak, hükümetler için, merkezinde teknolojinin yenilikçi kullanımını ve yeni işbirliği modlarını mümkün kılan politikaların yer aldığı yeni bir plan gerektirmektedir. Hükümet, ilerlemeyi sağlamak için farklı fikirleri, kaynakları ve aktörleri bir araya getiren bir platform olarak hizmet ederek giderek daha mobil hale gelecek.

Sağlık Sistemlerinin Geleceğini Tasarlamak

Dijitalleşme, yapay zeka ve mobil bağlantı tarafından yönlendirilen yeni nesil sağlık hizmetleri, halk sağlığını değiştirecek. Küresel işbirliği ve sağlık verilerinin sorumlu kullanımı, tıbbi araştırma, sağlık hizmeti sunumu ve erişilebilirlikteki sıçramaları hızlandıracaktır. Sağlık sistemlerinde devrim yapmak için hükümetlerin, her yerde dayanıklılık, dayanışma ve hazırlık oluşturmak için birlikte çalışması gerekecek.

https://www.worldgovernmentsummit.org/community/partners

https://www.worldgovernmentsummit.org/home

Uzm.Vet.Hek.Yudum İki Yakın

 

Görüşlerinizi Paylaşın