X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Kolon Kanserini Süt ile Yen!


Kolon Kanserini Süt ile Yen!

Diyet ve hayat stilini değiştirmek kanser patogenezinde (sürecinde) önemli rol oynayabilir. Amerikan Kanser Derneği araştırıcıları, 2.284 kişi üzerinde yapılan kohort çalışmasında kalsiyum, vitamin D ve süt ürünleri kullanımının metastatik olmayan kolon kanseri tanısı konmadan önce ve konduktan sonraki rolünü araştırmışlar.

Tanı konduktan sonra süt ürünleri ve kalsiyum tüketiminin mortalite (ölüm oranı) ile ilişkisinin ters orantılı olduğunu tespit eden araştırıcılar, vitamin D için ve tanı öncesinde tüm parametrelerde benzer bir bulgu gözlemlememişler.

Çalışma tipi kohort olduğu için çalışmaya dahil edilen bireylerde yaşam stilinin kontrolü yapılamamış olmasına rağmen, umut verici şekilde, süt ve kalsiyum alımının iyileşme sağlamakta olduğu gösterilmiştir. Yüksek oranda laktoz intoleransı olduğu bilinen hasta popülasyonu ise istisna olarak kabul edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, süt ve kalsiyum alımında artış, beraberinde kırmızı et tüketiminde azalma ve düzenli egzersiz, kolorektal kanserlerde sağ kalımı arttırmaktadır.

Kaynak:

www.medscape.com/viewarticle/833354

 

Görüşlerinizi Paylaşın