X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Irritabl Barsak Sendromu (Huzursuz Bağırsak Sendromu/IBS) ve Vitamin D

Irritabl Barsak Sendromu (Huzursuz Bağırsak Sendromu/IBS) ve Vitamin D

IBS kalın bağırsağı etkileyen karın ağrısı, ishal, şişkinlik veya kabızlık yapabilen bir rahatsızlıktır.
Belirli gıdalar ve stresli yaşam IBS’na neden olmakla suçlanmış fakat kesin olarak tetikleyenin ne olduğu bilinmemektedir.

Tüm dünyada IBS ile ilgili çalışmalar prevalansın %5-20 arasında olduğunu göstermiştir. Türkiye’de de yapılan farklı çalışmalarda ise IBS sıklığı %2,7 - %19,1 arasında belirtilmiştir. Ancak bu hastaların sadece %15-25’i doktora başvurmakta ve bu oran içinde sadece %3-5’i uzman doktorlara yönlendirilmektedir. Görülme sıklığındaki farklılığın tanı için kullanılan kriterlerin farklılığından kaynaklandığı düşünülmektedir.
Gastrointestinal sistem (GİS) semptomları ile başvuran hastaların %1’inde, GİS dışı semptomlar ile başvuran hastaların %19’unda IBS tanısı konulmaktadır. IBS için mevcut tedaviler, anormal bağırsak hareketlerini kolaylaştırmaya yardımcı olmak için, diyet, yaşam tarzı değişiklikleri, loperamid ve laksatifler gibi ilaçları içerir.

Son yıllarda Avrupa Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan çalışma sonucuna göre IBS olan kişiler D vitamini takviyeleri alarak semptomlar hafifletebilirler. Hastalarının yaşam kalitesini ciddi biçimde etkileyen, nedeni konusunda henüz net bilgilerimiz olmayan IBS için İngiltere Sheffield Üniversitesi Onkoloji ve Metabolizma Bölümü'nden Dr. Bernard Corfe ve arkadaşlarının yaptığı bu çalışmada, IBS olan kişilerdeki D vitamini düzeyleri incelenmiş ve katılımcılara 12 hafta boyunca D vitamini takviyesi yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda katılımcıların %70 inde IBS ile ilgili şikâyetlerin azaldığı gözlenmiştir.

Kaynakça:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320741.php

https://www.sheffield.ac.uk/news/nr/vitamin-d-supplements-ibs-1.759023 
Hakan Ümit Ünal Başkent Üniversitesi İstanbul Uygulama ve Araştırma Merkezi, Gastroenteroloji Kliniği, İstanbul

https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2174031?resultclick=1 

 

Görüşlerinizi Paylaşın