X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

İklim Değişimi

İklim Değişimi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, 2022 Nisan ayında yayınlanan BM raporunda bilim insanlarının belirttiği üzere, 2010-2019 yılları arasındaki zararlı karbon emisyonlarının (bkz tablo) insanlık tarihinde hiç bu kadar yüksek olmadığını, dünyanın felakete doğru hızla ilerlediğini ve küresel ısınmayı 1,5 oC ile sınırlamak için alınacak önlemlerin “şimdi ya da asla' olduğunu tekrarladı.

Tablo: IPCC/ Global net anthropogenic emissions have continued to rise across all major groups of greenhouse gases.

İklim değişikliği kapsamında “Geri çevrilemezliğe yaklaşan” etkiler, buzulların geri çekilmesini ve buzun çözülmesinden dolayı Kuzey Kutbu ve yüksek bölgelerin (dağ) ekosistemlerinde meydana gelen değişiklikleri içerir. İnsan kaynaklı iklim değişikliği karasal, tatlı su ve kıyı ve açık okyanus deniz ekosistemlerinde giderek daha fazla geri dönüşü olmayan kayıplara yol açıyor. Birçok tür, sıcaklık artışlarına uyum sağlama yeteneklerinin sınırına çoktan ulaştı. Daha fazla yok oluş olacak. İklim değişikliği alışılmış hava modellerini bozuyor. Sibirya ve Kuzey Amerika yangınları genel olarak yaz aylarında ve hatta sonbaharda başlarken, son yıllarda iklim değişikliğinin etkilerinin hakimiyeti nedeniyle afet mevsimleri kavramı değişiyor. Colorado ve California'daki iki önemli kış yangını, düzinelerce küçük yangınla birlikte, yılın bu noktasında tipik olarak çıkan yangınları çok aşan istatistiklere yol açtı. Kuraklık doğuya doğru ilerledikçe, güney ve ova eyaletlerinde daha fazla orman yangını çıkıyor. Bu yıl, Colorado'da Yılbaşı Gecesi'nde bir yangınla başladı ve Arkansas, California, Florida, Georgia, Louisiana, Kuzey Carolina, Oklahoma ve Texas dahil olmak üzere diğer eyaletlerde de yangınlar oldu.

Güney Afrika, bu hafta başlarında 60 yıldır görülmeyen şiddette ve ölümlere sebep olan sağanak yağışların vurduğu bölgelerde, daha fazla şiddetli yağmura hazırlanıyor. Doğu kıyı kenti Durban'da son günlerde meydana gelen selde 300'den fazla kişi hayatını kaybetti. Çarşamba günü cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, sel felaketini doğrudan iklim değişimi etkilerine karşı alınacak acil önlemler ile ilişkilendirerek muazzam boyutlarda bir felaket olarak nitelendirdi.

İçine doğduğumuz ve büyüdüğümüz fiziki koşulları sürdüremediğimiz gibi, acil eylem planlarına yönelik uygulamalarda da geç kalıyoruz.

Dünyaya getirdiğimiz her çocuğa, birlikte yaşadığımız her canlıya en az kendi temel ihtiyaçlarını sürdürebilecekleri bir yaşam ortamı bırakmak ortak hedefimiz olmalıdır.

Uzm.Vet.Hek. Yudum İki Yakın

Kaynak:

https://www.climatechangenews.com/2022/02/28/five-takeaways-from-the-uns-2022-climate-impacts-report/
https://news.un.org/en/story/2022/04/1115452
https://disasterphilanthropy.org/disasters/2022-north-american-wildfires/
https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg2/

 

Görüşlerinizi Paylaşın