X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

2016'nın Çarpıcı Teknolojik Gelişmeleri

2016'nın Çarpıcı Teknolojik Gelişmeleri

2016 yılını geride bırakırken bu yıla damga vurmuş 10 teknolojik gelişmeye göz atmaya ne dersiniz?
Bu gelişmeler 2016'da en çarpıcı ürünlerini vermeye başlasalar da, aslında hepsinin uzun bir geçmişi var. Ve dahası hepsi; yakın gelecekte çok daha yaygın ve geniş kullanım alanları bularak insanlığa büyük katkılar sağlayacaklar.

1. İmmün Mühendislik ile Kanserde Büyük Devrim:

Bağışıklık sistemine zararlı olan unsurları öldürme amacı taşıyan T hücrelerin; genetik mühendislik teknolojileri sayesinde doğrudan kanser hücrelerini hedef alıp yok edecek biçimde programlanması ile başarılı sonuçlar elde edildi.

2. Bitkilerde Yanlışsız Genom Düzenlenmesi ile Alternatif Gıdalar Yaratılması:

CRISPR gen düzenlenme teknolojisinin kullanımıyla verimli, kuraklığa ve bitki zararlılarına dirençli bitki türlerinin ; üstelik hiç yabancı DNA içermeyecek biçimde pazara çıkabilmesi mümkün olacak.

3. Konuşturdukça Konuşturan Ara Yüzler:

Telefonlardaki minik klavyelerin yerini alan; kullanıcıların komutlarını doğrudan konuşarak yazıya dönüştürebildiği "ara yüzler" 2016'da daha da gelişerek Pekin'in gürültülü sokaklarında bile tama yakın ses tanıma ile arama yapabildiler.

4. Yeniden Kullanılabilen Roketler

Uzaya fırlatılan roketlerin dik bir şekilde yerde bir zemin üzerine dönebilmesi ve tekrar kullanılabilecek olması; maliyeti düşürerek turistik uzay yolculukları için daha heyecanlı bir gelecek vaad ediyor.

5. Birbirine Eğitim Verebilen Robotlar :

Bir robotun öğrendiği bilgiler toplamının diğer robotlar tarafından da kullanılabilecek ortak bir depolama sisteminde yer almasıyla; robot teknolojileri büyük ivme kazanacak.

6. DNA Mağazaları:

Dizilenen DNA'nın sahibi olan kullanıcı tarafından farklı zamanlarda DNA'sıyla ilgili farklı alanlarda bilgi sahibi olmak üzere kullanılmasını sağlayan bir sistem geliştiriliyor.

7. Dev Ölçekli Solar Fabrikalar:

Mevcut güneş panellerine göre daha düşük maliyetli ve verimli panellerin gelişmesiyle fosil yakıt ihtiyacı daha da azalacak.

8. Slack

Kurum içi interaktif mesajlaşma sistemi ile iş verimliliği artıyor.

9. Arabalarda Otopilot Dönemi: Karaşimşek Kit Hoş geldin!

Uçak pilotlarının kullandığı otopilot sisteminin benzeri, insan kaynaklı kazaları azaltmak için artık sürücülerin de emrinde.

10. Havadan Güç Eldesi

İnternete bağlanan cihazların pil ya da güç kaynağına ihtiyaç duymadan havadan gelen sinyallerin güçlendirilmesiyle çalışmaları mümkün olabilecek.

Kaynak: https://www.technologyreview.com/lists/technologies/2016/

 

Görüşlerinizi Paylaşın