X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Günde Tek Öğün Mü Çok Öğün Mü? İşte Bütün Mesele Bu!

Günde Tek Öğün Mü Çok Öğün Mü? İşte Bütün Mesele Bu!

ABD’de 24.000 evcil köpek sahibi tarafından tamamlanan bir anketin analizine göre, günde bir kez beslenen köpeklere, günde daha sık beslenen köpeklere göre yaşa bağlı rahatsızlıklar teşhisi konma olasılığı daha düşük. Her ne kadar araştırmacılar bu veriler ışığında evcil hayvan sahiplerinin mevcut beslenme şekillerini değiştirmemeleri yönünde salık verse de, bana göre araştırma gelecek yıllarda evcil dostlarımız ile daha fazla zaman geçirebilmemizin mümkün olduğunu düşündürüyor.

Özellikle büyük ırk ve geniş göğüs kafesine sahip köpeklerin yemeklerini hızla tüketmeleri, üstüne çok fazla miktarda ve hızlı bir şekilde su içmeleri tek öğün beslenmede uzun süre boş kalan midenin ani dolgunluğuna bağlı GDV (gastrik dilatasyon volvulus)  oluşumunu tetikleyebilir. Akut gelişen ve ölümle sonuçlanan bu durumun önüne geçmek için günde en az 2 öğün besleme önerilmektedir.

Bilim son dönemde yönünü daha uzun ve daha kaliteli yaşam oluşturma kapsamında genetik ve çevresel faktörlerin canlılar üzerine etkilerini araştırmaya çevirdi. Bu çalışmalardan bir tanesi köpeklerde ve insanlar dahil diğer hayvanlarda yaşlanmanın genetik ve çevresel nedenlerini araştırmak için Köpek Yaşlandırma Projesi. Proje ekibine göre; sahiplerine köpeklerinin ne kadar yediğini ve obez olup olmadığını sordukları bir ankette kalori alımının doğru ölçülmesi oldukça zor. Dolayısıyla projenin bir sonraki aşamasının bazı köpekleri günde bir kez beslemeye geçirmeyi içeren bir deneme olacağı belirtiliyor. Geçmiş çalışmalarda aralıklı orucun fareler gibi bazı hayvanlarda yaşlanmayı yavaşlatabileceğine dair bazı kanıtlar elde edilmişti.

Projenin sonuçlarını benim gibi pek çok evcil hayvan dostunun merakla bekleyeceğini düşünüyorum. Özellikle kuru mama ile beslenen evciller için son dönemde dünya genelinde yaşanılan enflasyonun fiyatlara yansıması yanı sıra, ülkemizde kuru mamalar için KDV oranının %18 olması tek öğün beslemeye geçişi hızlandırabilir. Bu durum hayvanseverliğin sözde kalmayıp uygulamada gerçekleştiği insanların en sık karşılaştığı sorun olan, toplu olarak sokak hayvanlarının beslenmesi konusundaki reaksiyonların azalmasına sebep olabilir.

Her ne kadar hayvan sevse de, sokaktaki hayvanların toplu olarak tek alanda beslenmesinden rahatsızlık duyabilecek kişilerin sayısı toplumumuzda az değil. Hayvanların çağırılarak değil bulundukları alanlarda beslenmesinin sağlanması ve bağlı bulunulan belediyenin veteriner hizmetlerinden destek isteyerek, ücretsiz kısırlaştırılmaları, sonrasında da kendi ortamlarına bırakılmaları kontrolsüz üremenin önüne geçerek hem hayvan hem insan sağlığı için fayda sağlayacaktır. Bu uygulama ileriki zamanlarda sokak hayvanı popülasyonunda azalma olarak karşımıza çıkacak, böylece çocuklarımız daha temiz ve daha az vicdan yükü barındıran ortamlarda yaşayacaktır.

Kaynak:

https://www.newscientist.com/article/2298623-feeding-pet-dogs-just-once-a-day-might-keep-them-healthier-as-they-age/

https://www.newsweek.com/dog-feed-once-day-cognitive-health-1649704#:~:text=Dogs%20that%20are%20fed%20one,or%20reverse%20aspects%20of%20aging.

 

Görüşlerinizi Paylaşın