X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Fibromiyalji Hastalığında Yeni Ufuklar

Fibromiyalji Hastalığında Yeni Ufuklar

Çağımızda en sık görülen hastalıklardan biri olan Fibromiyalji; kas , eklem ağrıları, yorgunluk, kollarda, bacaklarda uyuşma, karıncalanma, eklem sertliği, hatta uyku sırasında ortaya çıkan kramplarla yaşam kalitesini bozan önemli bir sağlık sorunu. İşin kötü tarafı bu bulgular birçok başka hastalık ile karışabileceği için Fibromiyalji hastaları çoğunlukla yanlış tanı alıyorlar ya da uzun yıllar tanı alamadan yaşamlarını devam ettirmek zorunda kalıyorlar. Fibromiyalji hastalarının tanı alabilmek için bekledikleri ortalama sürenin yaklaşık beş yıl olduğu tahmin ediliyor.

Tanı genellikle hasta hikayesi, fizik muayene, laboratuvar ve görüntüleme testleri sonucunda; akla gelen diğer hastalıklar ekarte edildikten sonra konabiliyor.

Araştırmacılar Fibromiyaljinin daha kolay ve daha erken dönemde tanısı için bu hastalıkla ilgili biyo- belirteçler tanımlamak için çalışmalar yürütüyorlar.

Bu çalışmalardan Ohio State Üniversitesi’nde yürütülmekte olanlar yakın zamanda sonuç verdi: Vibrasyonel Spektroskopi adı verilen ve Fibromiyalji hastalığına özgü ,moleküler imza olarak kabul edilebilecek bazı değişiklikleri saptamaya yönelik bir teknik geliştirildi.

Bu teknik ile Fibromiyalji hastalarında ortaya çıkan protein, şeker ve nükleik asit moleküllerindeki karakteristik değişiklikler tanımlanabiliyor.

Bu teknik hem Fibromiyalji tanısının gelecekteki yönünü gösteriyor, hem de Fibromiyalji tanısına sahip farklı bireylerdeki klinik seyrin neden birbirinden farklı olduğunu açıklıyor.

Fibromiyaljiyi ortaya çıkaran faktörleri anlamak; Fibromiyalji hastalığının tedavisine yön vermek için büyük önem arzediyor. Mcgill Üniversitesinde yapılan bir çalışma bağırsaklardaki bakterilerin (mikrobiyomun) fibromiyalji ile olan ilişkisine dikkat çekiyor.

Fibromiyaljisı olan hastaların bulgularının ciddiyeti ile bazı bakterilerin bağırsakta artmış varlıkları ya da yoklukları arasındaki ilişki bu makaledeki temel vurgu. Bu konuda bundan sonra yapılacak diğer çalışmalarla hem Fibromiyalji hastalarında, hem de kronik ağrı çeken diğer hastalarda mikrobiyomun etkisinin ortaya konması ve mikrobiyomu merkez alan tedavilerin geliştirilmesi umut vaad eden yaklaşımlar olarak ön plana çıkıyor.

 

Görüşlerinizi Paylaşın