X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Ekimde Farkındalık Başkadır!

Ekimde Farkındalık Başkadır!

Meme ve kemik sağlığınız için gerekenleri yapıyor musunuz?

Ekim ayı Dünya Sağlık Örgütü tarafından meme kanseri bilinçlendirme ayı olarak kabul edilmiştir. Dünyada 8 kadından biri meme kanseri olmakta, 30 kadından biri de meme kanserinden ölmektedir. Erken yakalanan meme kanserinde ölüm oranları yarı yarıya azalmaktadır.

Rutin olarak 40 yaşından itibaren mamografi tarama programına başlamaktan korkmayın!

Bir mamografide alacağınız radyasyon miktarı 3 milisievert olup, doğal kaynaklardan bir yılda alacağınız radyasyon kadardır.

Düzen Sağlık Grubu olarak meme sağlığıyla ilgili yayın, eğitim ve çeşitli gruplarla işbirliklerimizin yanı sıra Ankara Kavaklıdere Şubemizde ve Çayyolu Polikliniğimizde Ekim ayı boyunca mamografi ve meme USG tetkiklerinizi % 50 indirimli gerçekleştirerek meme sağlığında erken teşhise yönelik farkındalığa katkı sağlamayı amaçlamaktayız.

Ekim ayının 20’si Dünya osteoporoz günüdür. Halk arasında bilinen adı kemik erimesi olan osteoporoz 50 yaş üzerindeki her 6 kadın ve her 12 erkekten birinde görülür.

Osteoporoz, kırıklar oluşmadan da tanısı konabilen, alınabilecek tedbirlerle ve uygulanacak tedavilerle, kırıkların yaratacağı sağlık sorunlarının önlenebildiği bir hastalıktır. Hastalığın tanısı için özellikle 50 yaşını geçen kadınların kemik yoğunluğunun ölçülmesi gerekir. İdeal olan; kemik yoğunluğu ölçümlerinin 1-2 yılda bir düzenli yapılmasıdır. Yeterli, dengeli kalsiyum ve D vitamini içeren sağlıklı bir beslenme planı uygulamak, sigara, alkol kullanmamak, aşırı kahve tüketmemek, düzenli egzersiz, özellikle yürüyüş yapmak kemik sağlığını koruyan önemli unsurlardır.

Dünya Gıda Günü- 16 Ekim 

Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO/ Food and Agriculture Organization) bu yıl için seçtiği slogan “Davranışlarımız Geleceğimizdir” anlamına geliyor. Örgüt 2030 yılında sıfır açlık yaşanan bir dünyanın mümkün olabileceğini de savunuyor. Hatta sosyal medyada bu hedefin paylaşılabilir olması için bir söz öbeği (HashTag) de belirlemiş. #ZeroHunger. World by 2030 is possible.

Hatalı yönetimin sebep olduğu savaş nedeniyle Yemen’de neredeyse 10 dakikada 1, bir çocuk ölüyor. Yaşayanlar için ise BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in açıklamaları neredeyse yarısının kronik beslenme yetersizliği çektiği ve tüm hayatları boyunca gelişme bozukluğu ve geç öğrenme yol açacak sorunlar yaşadıkları yönünde.

Hayal etmek bile bir işe ulaşmanın başlangıç noktası iken kavramın bir proje hedefi olması gerçekleşeceği yönündeki düşüncelerimizi besliyor.

Dünya Diyabet Günü-14 Kasım

14 Kasım Dünya Diyabet Günü olarak kabul edilmektedir. Dünya Diyabet Gününün bu seneki teması Aile ve Diyabettir. Amaç diyabetin aile üzerindeki etkisi konusunda farkındalık yaratmaktır.
Şu anda dünya üzerinde 425 milyondan fazla insan diyabetle yaşamaktadır; Bu vakaların çoğu, düzenli fiziksel aktivite, sağlıklı ve dengeli beslenme ile büyük oranda önlenebilir tip 2 diyabettir. Ailelerin, tip 2 diyabet için değiştirilebilir risk faktörlerini ele almada önemli bir rolü vardır ve sağlıklı bir yaşam tarzı için birlikte tüm ailenin birlikte hareket etmesi çok önemlidir.

Halen tip 2 diyabetle yaşayan 2 kişiden birine henüz tanı konulmamıştır. Diyabetin komplikasyonlarını önlemek için erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Bu nedenle diyabet için belirti, semptom ve risk faktörleri hakkında farkındalık yaratmak erken tanı için önemlidir.

Tip 2 diyabetli kişilerin % 85’i aşırı kilolu veya obezdir. Avrupa'da çocukluk obezitesinin yaygınlığı çok yüksektir. DSÖ'nün son çalışmasına göre, erkeklerin % 19.3-49.0'u ve kızların % 18.4-42,5'i (obezite dahil) aşırı kiloludur. Bu nedenle, etkili bir mücadele gerekmektedir. Aile beslenmesi ve eğitimi bu aşamada çok önemlidir.

 

Görüşlerinizi Paylaşın