X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Dünya Limit Aşım Günü

Dünya Limit Aşım Günü

COVID-19 Pandemisi Dünya Limit Aşım Gününü Geriletti!

Dünya Limit Aşım Günü (Earth Overshoot Day) Nedir?

İnsanlığın yıl içindeki kaynak tüketiminin, dünyanın o yıl bu kaynakları yeniden oluşturma kapasitesini aştığı hesaplanmış açıklayıcı takvim tarihidir. “Aşım” terimi, insan nüfusunun talebinin, dünyada yenilenen sürdürülebilir biyolojik kaynak miktarını aşma düzeyini ifade eder.

Pandemi ile İlişkisi Nedir?

Tüm dünyayı etkileyen COVID-19 pandemisi bize unutulmaz bir ders verdi. Tüm teknolojik gelişim düzeyine rağmen insanoğlu, doğal ekosistemin hor kullanılmasının, vahşi yaşama zarar vermenin ve biyosferi tehdit etmenin etkilerine karşı bağışık olmadığımızı bize öğretti -en azından öğrenmiş olmamız umuduyla-. 2020 yılında pandemi nedenli dünya genelindeki karantina tedbirleri, insanın dünya üzerindeki hareketliliğini yavaşlattı. Sonucunda ise, Dünya Limit Aşım Günü-bir yıl içerisinde doğal ekosistemin kendi yenilemesinden daha fazla tüketimin olduğu gün 15 yıl öncesindeki haline geriledi. Yani hareketlilikteki bu azalma, doğal kaynakların aynı yıl için 24 gün daha fazla olacak şekilde korunmasını sağladı.

Pandeminin ekolojik ayak izine etkisini bültenimizin 97. sayısında, iklim krizine etkisi yönünden de incelemiştik (https://ebulten.duzen.com.tr/guncel-saglik-haberleri/covid-klim-krizini-nasl-etkiledi)

Evet, bu dünyamız için çok güzel bir gelişme. Ama gelin bir de bu dersin maliyetine bakalım. Bu değerli kazanımı milyonlarca yaşam pahasına edindik maalesef. Bu tarihi geriletmek bizim elimizdedir. Tek yolu ise dünya üzerindeki kaynakların bir limiti olduğunu, bencilce ve dikkatsiz tüketimin bize ve geleceğimize olumsuz geri dönüşleri olduğunu bilerek hareket etmektir. Limit Aşım Tarihini geriletmek için yeni bir pandemiye ihtiyacımız yok.

Tek bir dünya ve üzerindeki her şeyle tek bir biyolojik sistemi oluşturuyoruz. Kendimizi doğadan ayrı düşünemeyiz.

SAĞLIKSIZ BİR DÜNYADA, SAĞLIKLI KALAMAYIZ..

Kaynak: https://www.overshootday.org/appeal-2021/

 

Görüşlerinizi Paylaşın