X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Corona Döneminde Köpek Sevgisi

Corona Döneminde Köpek Sevgisi

Araştırma, köpekli yaşamı tercih edenlerin pandeminin yarattığı psikolojik sıkıntılarla daha kolay başa çıktığını gösterdi.

Yazımı okuyanlar arasında evcil hayvan besleyenler var ise köpek annesi/köpek babası tabirine aşinadır. İşte bu köpek anneleri ve babaları, pandemi döneminde köpekli bir yaşam tercih etmeyenlere göre daha az depresiftiler. Amerikan Ulusal Hayvanları Koruma Derneği anketi sonuçları, Amerika’da her 5 evden 1 inde bir kedi veya bir köpek beslendiğini ve insanın en iyi arkadaşı olan köpeklerin, sahiplerine Covid-19 pandemisinin yarattığı bir yıllık karantina, sosyal mesafe, evden çalışma ve şiddetli küresel sağlık krizini atlatmak için ihtiyaç duydukları ekstra sevgiyi ve sosyal desteği sağladığını gösterdi(1).

Plos One dergisinde Aralık ayında yayınlanan araştırma, Kasım 2020-Şubat 2021 tarihleri arasında 1.535 gönüllü katılımcıya yapılan bir anket ile gerçekleştirildi. İki gruba ayrılan katılımcılar (768 köpek sahibi ve 767 "potansiyel köpek sahibi" (bu çalışmanın amacı için gelecekte bir köpeğe sahip olmakla son derece ilgilendiklerini söyleyen kişiler olarak tanımlanmıştır)), aile ve arkadaşlarından aldıkları sosyal desteğin miktarı ile mutluluk, endişe ve depresyon düzeyleri gibi konulardaki soruları internet üzerinden yanıtladı. Sorular, psikologlar tarafından depresyon, kaygı ve genel ruh hali düzeylerini teşhis etmek ve ölçmek için kullanılan altı onaylanmış psikometrik ölçek kullanılarak tasarlandı(2). Sonuçlar, insanların köpeklerini tuvalet, temiz hava ve egzersiz gibi günlük ihtiyaçları kapsamında günlük yürüyüşe çıkarmalarının kendi fiziksel ve sosyal aktivitelerine katkı sağlayarak motive ettiğini gösterdi. Toplanan anket verilerine göre, evcil hayvanlar pandemi dönemindeki umutsuzluğun karşısında bir amaç duygusu ile hayata devam etmek için bir neden sağladı ve ev halkının günlük rutini sürdürmesine yardımcı oldu. Böylece evcil hayvan besleyenler artan enfeksiyon oranları ve sosyal mesafe kurallarındaki güncellemeleri tek ilgi odakları haline getiremedi. Bir diğer COVID dönemi araştırması ise Ağustos 2020’de yayımlanan Uluslararası Sosyal Psikiyatri Dergisi'ne (International Journal of Social Psychiatry) ait (3). Köpekli bir yaşamı tercih edenlerin kendilerini yalnız hissetmedikleri için izolasyon koşullarını daha kolay kabullenip uyum sağladıklarını gösteriyor. Pet hayvanlarının genel sağlığımız üzerine etkisi Amerikan Kalp Derneği tarafından da onanmış. Dernek köpekli bir yaşamı stres ile daha kolay başa çıkılması, dengeli bir yaşam için gerekli hareket imkanını sağlaması, daha kolay kilo verilmesi, kan basıncı ve kolesterol seviyesini düşürmesi, daha az yalnız hissedilmesi gibi sebeplerle öneriyor(4).

Uzm.Vet.Hek. Yudum İki Yakın

Kaynaklar:

  1. https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/dog-owners-loved-lockdown-pandemic-b1977262.html
  2. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0260676
  3. https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0020764020944195
  4. https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-bond-for-life-pets
 

Görüşlerinizi Paylaşın