X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Çocukluk Çağındaki Yeme Bozuklukları Altta Yatan Psikolojik Sorunların Göstergesi Olabilir

Çocukluk Çağındaki Yeme Bozuklukları Altta Yatan Psikolojik Sorunların Göstergesi Olabilir

Montreal Üniversitesinde çalışan araştırıcılar, anne ve babaları, çocuklarda beslenme bozuklukları ve psikiyatrik durumlar konusunda uyarıyorlar. Bugüne kadar birçok araştırmacı, bulimiyanın sadece adolesan dönemde ortaya çıktığına inanıyordu fakat bu çalışma çok daha erken ortaya çıkabileceğini gösterdi.

Çalışmada, Meilleur ve arkadaşları yaşları 8-12 arasında değişen ve yeme problemi olan 215 çocuğun psikolojik, sosyo-demografik ve fizyolojik karakteristiklerini incelemişler. Özellikle anksiyete, duygu durum bozuklukları ve dikkat eksikliği olan çocuklarda yeme problemlerini sık gözlemleyen araştırıcılar, çocukların %15,5’den fazlasında düzensiz aralıklarla kusma, %13,3’ünde ise bulimik davranışlar saptadıklarını bildiriyorlar. Çocuklarla kilo, vücut görüntüleri, yemek yeme ve diğer insanlarla ilişkileri konusundaki anksiyete ve korkularının konuşulabilmesi önemlidir. Yeme bozukluklarına birçok faktör neden olabilmektedir.

Çalışmanın sonuçlarına göre, çocukların %22,7’sinde büyüklerinde gördüklerini taklit etme söz konusuyken, bazı çocuklarda, arkadaşları tarafından aşağılanma ve dayatmalar nedeniyle anksiyete ve yeme bozuklukları geliştiği gözlenmiştir. Bu çalışma göstermiştir ki, yeme problemi sadece kız çocuklarının sorunu değildir, aynı yaş grubundaki erkek çocuklarda da benzer kaygılarla yeme problemleri ortaya çıkmıştır. Sonuçlar net olmamakla birlikte klinisyenlere yön gösterecek ve erken tanı ve tedavi için yardımcı olabilecek niteliktedir.

Kaynak:

www.sciencedaily.com/releases/2014/10/141008083159.htm

 

Görüşlerinizi Paylaşın