X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Aşılar Sadece Sizi Korumaz.

Aşılar Sadece Sizi Korumaz.

Özellikle son zamanlarda aşılar hakkında birçok yanlış anlama ve kafa karıştıran açıklamalar yapılmıştır. Aşıların zararları olduğu ve hatta bir yararı olmadığına dair yorumlar yapılmaktadır. Gerçek şu ki; her ne söylenirse söylensin aşılama, aile ve halk sağlığının çok önemli bir parçasıdır ve kesinlikle ihmal edilmemelidir. Bulaşıcı, tehlikeli ve hatta ölümcül hastalıkların yayılmasını önleyen aşılar vücudunuzun bir hastalığa karşı bağışıklığını geliştirmenin belki de tek yoludur.

Aşıyla önlenebilir hastalıkların çoğu insandan insana bulaşır. Bir toplumdaki tek bir kişi bulaşıcı bir hastalığa yakalanırsa, bağışıklığı olmayan başkalarına yayabilir ve bu yayılma kişiden kişiye hızla devam ederek tüm toplulukta salgına neden olabilir. Ancak bu hastalığa karşı aşılanmış olan kişiler hastalığa neden olan mikroorganizmayla karşılaşsalar bile hasta olmayacaklardır ve hastalık yayılmayacaktır. Ne kadar çok aşılanan insan varsa hastalık yayılması o kadar az olacaktır.

Daha önce yapılan geniş çaplı aşılama çalışmaları nedeniyle sizin ve çocuğunuzun kızamık, suçiçeği ya da boğmaca olma ihtimali bugün oldukça düşük olabilir. Ancak aşılar sadece kendimizi korumak için yapılmamaktadır. Etrafımızdaki insanları da korumamıza yardımcı olurlar. Bazı insanlar bu tür hastalıklara daha duyarlı olabilir. Kronik kalp ve akciğer hastalığı olan, bağışıklık sistemi zayıf kişiler, yaşlılar ve küçük çocuklar bu hastalıkları bizlerden çok daha şiddetli geçirebilirler ve hatta bu hastalıklar onların ölümüne neden olabilir. Bu nedenle aşı olmama ve çocuğumu aşılatmama gerek yok o hastalansın ve bağışıklık sistemi doğal olarak gelişsin düşüncesi bencilce ve tehlikeli bir düşüncedir.

Birçok gelişmiş ülkede aşı ile önlenebilir hastalıkların oranı çok düşüktür ama aşı için düzenli bir takvimleri olmayan gelişmekte olan ülkelerde hala çok yüksek oranda gözlenmektedirler. Globalleşen ve herkesin her yere çok rahatlıkla seyahat ettiği son yıllarda bu hastalıkların gözlendiği ülkelerden artık neredeyse hiç görünmediği ülkeye çok rahatlıkla mikroorganizmalar taşınabilir ve aşısız bireylerde hastalıklara neden olabilir. Aşılanmaz ve kendimizi ve çocuklarımızı savunmasız hale getirirsek şu anda kontrol altında olan bazı hastalıkların yeniden salgınları başlayabilir.

 

Görüşlerinizi Paylaşın