X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Aşı Neden Gerekli!

Aşı Neden Gerekli!

Sadece Kongo’da 300,000 Vaka, 5100 Ölüm!!

Sebep Aşıya Ulaşılamamış Olması.

Damlacık yolu ile bulaşan kızamık oldukça hızlı yayılan ve oldukça fazla komplikasyonları olan, hayatı tehdit eden bir enfeksiyondur. Kızamık, güvenli ve yüksek etkili bir aşı olan iki doz kızamık aşısı ile neredeyse tamamen önlenebilir. Kızamığın yayılmaması için yüksek oranda (%95) aşılama gereklidir.

Aşılamanın düşük olduğu ülkelerde sıklıkla salgınlara neden olur. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) raporlarına göre 2018 yılında dünya genelinde 140,000 kişi hayatını kaybetmiş, 2019’un ilk altı ayında ise kızamık vakaları, 2006’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış ve kızamık salgınları konusunda endişelerimizi artırmıştır.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki (DCR) kızamık salgını için yaklaşık 300,000 vaka olduğunu ve bunların 5000 üzerinde ölümle sonuçlandığını raporlayan DSÖ dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen kızamık salgınlarından biri olduğunu açıklamış ve vaka-ölüm oranını %2 olarak yayınlamıştır.

Bu yıl DCR dışında Madagaskar ve Ukrayna da bu yıl kızamık için yüksek vaka sayısını bildiren ülkelerdir. Madagaskar ülke genelinde acil kızamık aşı kampanyaları yaparak son birkaç ay içinde vaka sayılarını önemli ölçüde azaltmıştır. Aşılamanın salgınlara son verme konusundaki etkinliğini bize bir kere daha hatırlatan aşı kampanyasının aksine Angola, Kamerun, Çad, Kazakistan ve Tayland gibi aşılama konusunda başarısız ülkelerde büyük salgınlar sürmektedir.

Gelişmemiş ülkelerde yetersiz sağlık hizmeti veya aşılama hizmetleri nedeniyle artan salgınların yanı sıra, aşılanma konusunda farkındalığın azaldığının gözlenmesi veya aşı karşıtı söylemlerin artması nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gibi gelişmiş ülkelerde de kızamık vaka sayıları artmaktadır. ABD son 25 yıldaki en yüksek kızamık vakasını bildirmiştir.

Buna karşın aşılanmanın ciddi kontrol altında olduğu Kanada’nın Ontorio eyaletinde 10 yıldır hiç kızamık vakası yok. Hatta anneden bebeğe transfer edilen kızamık antikorlarının 3 aylık yeni doğanların çoğunda (% 92) ve 6 aylıkların % 100'ünde kızamıktan korumaya yetmeyecek kadar azaldığının belirlenmesi üzerine 9-12 aylık bebeklere uygulanan kızamık aşı takviminin öne çekilmesi değerlendiriliyor. İtalya’da ise aşısız çocukların devlet okullarına alınmaması mevzuat kapsamına alındı.

 

Görüşlerinizi Paylaşın