X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Küresel Isınma Artık Daha Somut Gözleniyor! İklimlerde El Nino Etkisi

Küresel Isınma Artık Daha Somut Gözleniyor! İklimlerde El

Nino Etkisi

Avrupa'da rekor kıran sıcaklıklar karşısında ülkemizde mevsime uygun olmayan yağışların sağladığı serinlik, en azından Ramazanın 3/4 lük kısmının rahat geçmesine imkan vermiştir. Avrupa'da gözlenen yüksek sıcaklıkların nedeninin, Kuzey Afrika üzerindeki aşırı sıcak dalgasının olduğu ve bu durumun Avrupa kıtası üzerindeki yüksek basınç sırtına etki eden jet akımındaki değişikliklerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Pasifik okyanusunun batısı serinlerken, doğuda hava sıcaklığı artmış, kuraklık başlamıştır. Pakistan'da muson yağmurları öncesinde yükselen hava sıcaklığı ölümlere sebep olurken, Hindistan'da muson yağmurları ölümler ile sonuçlandı. Önümüzdeki günler içerisinde, Tayland, Malezya, Singapur ve Endonezya'da sıcaklıkların ve kuraklığın artması beklenmektedir.

Küresel bir okyanus-atmosfer olayı olan El Nino, Doğu Pasifik yüzey sularının ısınması sonucu gelişen olayların genel adıdır. Genellikle Güney Amerika bölgesinde sonbahar- kış aylarında gelişmeye başlayan (Noel zamanı en etkili seviyesine ulaşan) El Nino, Pasifik Okyanusunda ortalamanın üzerinde tropik fırtınanın gelişmesine sebep olmaktadır. Bu sene etkisini erken ve geçmiş senelere göre daha şiddetli gösteren El Nino, Hint Okyanusu ve Güneydoğu Asya'da muson yağmurlarının azalmasına, tropikal siklonlar üzerine etki ederek Avustralya'da yağışların artışına, California'da ise kuraklığa sebep olmuştur. El Nino etkisinin Avrupa dahil tüm dünyaya yayılması, küresel ısınmanın geldiği boyutun net bir göstergesidir. Enerji tasarrufu yapmak, CO2 emisyonunu azaltmak, su kullanımını kısıtlamak gibi küresel ısınmanın hızını azaltacak davranışları alışkanlık haline getirmek dünyanın geleceğini korumak için hepimizin en önemli görevidir.

Kaynaklar

  • www.physics.ohio-state.edu/~perry/p596_au99/Samples/shortmed/larsonshort/nino.gif
  • www.accuweather.com/en/in/india-weather
  • theconversation.com/what-will-climate-be-like-in-2100-expect-surprises-says-newmet-office-study-44333
  • theconversation.com/how-does-the-ipcc-know-climate-change-ishappening-33704
  • www.independent.co.uk/news/world/australasia/el-nino-has-arrived-in-the-pacificocean-and-its-effects-could-be-substantial--but-what-does-it-mean-for-the-rest-ofthe-world-10244852.html
  • blog.metoffice.gov.uk/2015/05/14/el-nino-and-its-impact-on-global-weather/
 

Görüşlerinizi Paylaşın