X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

MERS (Middle East Respiratory Syndrome/ Orta Doğu Solunum Sendromu)

MERS (Middle East Respiratory Syndrome/ Orta Doğu Solunum Sendromu)

İlk olarak 2012'de Suudi Arabistan'da tespit edilen MERS virüsü nedenli enfeksiyon vakalarına bu sene Haziran ayında Güney Kore'de rastlandı. Orta Doğu ziyareti sonrası hastalanan tek bir kişide gözlenen virüs, kısa zamanda salgına neden oldu ve Güney Kore'de 15 Haziran 2015 itibarıyla, laboratuvar testleriyle doğrulanmış 150 vaka ve 14 ölüm bildirildi. Salgın ile ilgili son veriler yeni vakaların erken tanınması ve izole edilmeleri sayesinde, sayısının azaldığı ve salgın hızının düşmekte olduğunu göstermektedir.

Şimdiye dek yapılan laboratuvar çalışmaları Güney Kore'de tüm vakalarda gösterilen virüsün mutasyona uğramamış olduğu yönündedir.

Yetkililer, ilk vakanın tanısı daha erken konabilseydi enfeksiyonun salgına dönüşmeden sınırlanabileceğinde hemfikirler.

Güney Kore'deki ilk vakanın yakın zamanda Ortadoğu'ya seyahatinden bahsetmemesi ve de böyle bir sorgulamanın yapılmamış olması tanıyı, hastanın tecrit edilmesini geciktirmiş, hızlı yayılma önlenememiştir. Enfeksiyonun yalnızca üst solunum yollarını etkilemesi, erken dönemde virüsü, uygun örnekleme yapılamaması nedeniyle, saptamanın zor olması ve bu aşamada alınan negatif laboratuvar sonuçlarının yanıltıcı olabilmesi nedeniyle klinik bulgular yanında, doğru tanıya yön verecek en önemli kavram anamnez, yani hastanın öyküsüdür. Yaz sezonunda artan seyahat trafiği, İslam dünyası için umre ve ufuktaki hac ziyaretleri, önümüzdeki aylarda da MERS-CoV'un yayılmasını önlemek için alarmda olmanın gerekliliğine işaret etmektedir.

Mers-CoV gibi enfeksiyonların yayılmasında dikkat edilmesi gereken; endemik bölgelere seyahat edeceklerin riskler ve korunma tedbirleri hakkında bilgilendirilmesi, organizasyonlarda hijyen kurallarına uyulmasının sağlanması ve elbette seyahat dönüşü karşılaşılan sağlık sıkıntılarında (ateş, üst solunum yolu enfeksiyonları, ishal vb.) muayene eden doktora seyahatin yapıldığı yer ile ilgilidoğru bilgi verilmesidir.

Kaynak:

• www.who.int/csr/disease/coronavirus_infections/situation-assessment/update-15-06-2015/en/

 

Görüşlerinizi Paylaşın