X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

Taykonotlar Tianhe (Göklerin Uyumu) modülüne yerleşti.

Çin İnsanlı Uzay Programı Ajansı tarafından başlatılan uzay istasyonu kurma projesi son hızla devam ediyor. Ülkenin 3 taykonotu, 17 Haziran sabah saatlerinde fırlatılan mekik ile uzay istasyonuna gönderilmiş ve orada bir istasyon için gerekli hazırlıkların yapılmasına başlanmıştı. Gönderilen 3 taykonot, “Tianhe” isimli çekirdek modülde görüntülendi. Modül içinde 3 ay boyunca kalacak taykonotlar istasyonun ekipmanlarını kurmak için 2 kez uzay yürüyüşü yapacaklar.

Daha önceki yıllarda Çin ile uzay teknolojisini paylaşan Rusya, ilerleyen zamanlarda Rus Kozmonotları bu istasyona gönderilebileceklerini ifade ederken, basın konferansında Çinli bir yetkili, yakın bir gelecekte Çin uzay istasyonunun tamamlanmasıyla, Çinlilerin yanında diğer ülkelerden astronotları da burada göreceklerini ve birlikte çalışılabileceklerini ifade etti. Bu noktada ABD’nin bu duruma nasıl yaklaşacağı ise bir merak konusu olacaktır.

https://www.dailymotion.com/video/x821s22
https://www.habernediyor.com/dunya/cinin-tianhe-uzay-istasyonu-cekirdek-modulu-goruntulendi-h62678.html https://www.bbc.com/news/science-environment-57504052 https://en.wikipedia.org/wiki/Tiangong_space_station https://ebulten.duzen.com.tr/one-cikanlar/dunyada-pandemi-surerken-dunyanin-disinda-yasanilanlar

Elektronik Burun

Pennsylvania Üniversitesi ve Penn's Perelman Tıp Okulu'ndaki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, kan örneklerinden çıkan buharların kokusuna dayalı bir test, iyi huylu ve pankreas ve yumurtalık kanseri hücrelerini % 95'e varan doğrulukla ayırt edebilmiş. Amaç, kan plazması örneklerinde hücrelerden yayılan uçucu organik bileşiklerin karışımını deşifre etmek için yapay zeka ve makine öğrenimini kullanan bu yöntemi, pankreas ve over gibi tespit edilmesi zor kanserleri taramak için invazif olmayan bir yaklaşım olarak kullanabilmek. Klinik ortam için uygun şekilde geliştirilirse, bu potansiyel olarak yıllık fizik muayenenizin bir parçası olabilecek standart bir kan alımında yapılan bir test olabilir. Ancak, bunun bir erken ve sınırlı sayıda kişide yapılmış çalışma olduğunu bilmek ve devamındaki araştırma sonuçlarını dikkatle izlemek gerekiyor.  Geçen yıl Finlandiya’dan yetkililer, havaalanlarında eğitimli köpeklerin koklayarak Covid-19’ lu yolcuları 10 saniyelik süre içerisinde tespit edebildiklerini belirtmişlerdi.

Benzer şekilde bugün ülkemizde COVID-19 pandemisinde maske koklayarak pozitif vaka tespit eden dedektör köpekler var. Ankara Üniversitesi ve TÜBİTAK öncülüğünde yürütülen ‘Medikal Dedektör Köpeklerin SARS-CoV-2 Teşhisinde Kullanılmaları’ isimli proje kapsamında Border Collie ırkı ‘Zippo’ isimli köpek koronavirüslü maskeyi saniyeler içinde tespit edebiliyor.

Benzer yöntem yaklaşık 20 yıldır tadım özelliklerine göre zeytinyağı üretim yeri ve farklılıklarını ayırt etmek için kullanılıyor. Tıpkı köpeklerin esrar maddesi kokusu aldığı gibi tümöre ait özel kokuları aldığı ile ilgili çalışmalar da mevcut.

https://www.technologynetworks.com/diagnostics/news/electronic-nose-accurately-sniffs-out-cancer-349376 https://www.dailymotion.com/video/x800e56 https://www.theguardian.com/world/2020/sep/24/close-to-100-accuracy-airport-enlists-sniffer-dogs-to-test-for-covid-19
http://www.veterinary.ankara.edu.tr/2021/03/18/medikal-dedektor-kopeklerin-sars-cov-2-teshisinde-kullanilmalari/

 

Görüşlerinizi Paylaşın