X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

İstanbul'da Davetsiz Misafir Asya Kaplan Sivrisineği

İstanbul'da Davetsiz Misafir Asya Kaplan Sivrisineği

Son günlerde İstanbul'da Asya kaplan türü bir sivrisineğin hızla artmakta olduğu ve özellikle çocuklarda bu sivrisineklerin ısırığına bağlı vücutta yaralar oluştuğu çok sayıda vaka bildirilmektedir.

Asya Kaplan sivrisinekleri nereden gelmiştir?

Bu sivrisineklerin anavatanı güneydoğu Asya’nın tropik ve subtropik bölgeleridir. Hindistan ve Pasifik Adaları yaygın bulunduğu bölgelerdir. Son 10-20 yılda uluslararası seyahatler ve ticari mal mübadelesi yolu ile birçok ülkeye yayılmıştır.

Bu tür sivrisineklere neden Asya Kaplan Sivrisineği denmektedir?

Bu tür sivrisineklerin vücudunda ve bacaklarında kaplanlarda olduğu gibi beyaz çizgiler olması nedeniyle "Asya Kaplan Sivrisineği" ismi verilmiştir. Bilimsel adı Aedes albopictus dur.

Asya Kaplan Sivrisinekleri hastalık taşır mı? Ülkemiz için tehlikeli mi?

Sarı humma virüsü, Deng humması virüsü, Chikungunya humması virüsü gibi hastalık etkeni virüslerin yayılımında rol almaktadır. Ayrıca son yıllarda salgın hastalık yapan Zika virüs için de potansiyel bir taşıyıcı olduğundan kuşkulanılmaktadır. Ülkemizde henüz bu virüslere bağlı vakalar görünmese de gelecekte nelerle karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Ayrıca sivrisineklerin ısırdıkları deride oluşan yaralar bakteriler için de bir giriş kapısı oluşturup cilt ve yumuşak doku enfeksiyonları için ortam hazırlamaktadır.

İstanbul'da neden kısa zamanda hızla yayıldı?

Bu tür sivrisinekler durgun sularda, kontrolsüz çöplerin atıldığı ıslak alanlarda ve insan yaşam alanlarında hızla üreyebilmektedir. Bu nedenle Asya kaplan sivrisinekleri İstanbul'da çoğalmak ve yaşamak için çok elverişli bir ortam bulmuştur. Küresel ısınmanın da bu tür sivrisineklerin yayılımında etkili olduğu ileri sürülmektedir.

Sivrisineklerin erkekleri ve dişileri?

 Sivrisinek ailesinin diğer üyelerinde olduğu gibi, dişi sivrisinekler, yumurtalarını beslemek ve kan toplamak için kullandığı uzun bir hortumla donatılmıştır, hızla ısırıp kan emer kaçarlar.  Buna karşılık, türün erkek üyeleri öncelikle nektarla beslenir ve ısırmaz.

Ne yapılabilir? Nasıl kontrol altına alınabilir?

Uluslararası kuruluşlar, Üniversiteler, Sağlık Bakanlığı, Belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve özellikle toplumun bilinçli işbirliği ile Asya kaplan türü sivrisineklerin çoğalması kontrol altına alınabilir. Yayılması bir ölçüde önlenebilir. Sivrisinek mücadelesinde özellikle larva döneminde kullanılan  kimyasal ilaçlar kısa vadede etkin olsa da, çevre kirliliği ve kullanılan kimyasallara direnç kazanma nedeniyle uzun vadede birçok zarar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle biyolojik mücadele uzun vadede sonuç alıcı ve çevre dostu görünmektedir. Üniversitelerin ve araştırma kuruluşlarının biyolojik mücadele konusundaki çabalarının desteklenmesi toplum sağlığının geleceği açısından önemlidir.

 

 

 

 

Görüşlerinizi Paylaşın