X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Sosyal Haberler

Sosyal Haberler

 

Hong Kong, Kuzey Kore ve Rusya gibi otoriter rejimler kaynaklı haberlerden anladığımız kadarıyla,  haber alma ve ifade özgürlüğü kısıtlandıkça,  o toplumların iç huzursuzluklarının arttığı ve rejimlerin sürdürülebilirliği tartışma konusu olmaktadır. Aralık 2014 tarihinde 65. Sayımızın editorial alanında yer verdiğimiz SARI ŞEMSİYE direnişinin süreğenliğine aşağıdaki  haber  güzel bir örnek teşkil etmektedir.

Direnişçilere uygulanan şiddet de Namık Kemal’in Hürriyet Kasidesini hatırlatmaktadır. İki mısrasını verdiğimiz kasidenin tamamına şu linki tıklayarak ulaşabilirsiniz!

https://tr.wikipedia.org/wiki/H%C3%BCrriyet_Kasidesi

Mûini zâlimin dünyâda erbâb-ı denâ'ettir

Köpekdir zevk alan sayyâd-ı bî-insâfa hizmetten

(Dünyada zalimin yardımcısı, aşağılık kimselerdir; insafsız avcıya hizmetten zevk alan ancak köpektir)

Hong Kong’un demokrasi yanlısı gazetesi Apple Daily kapandı. Uygulamaya konan yeni ulusal güvenlik yasasına göre sakıncalı bulunan fikirleri nedeniyle kapanan gazetenin sahibi Jimmy Lai “Korku, insanları yönetmenin ve insanları kontrol etmenin en ucuz ve uygun yolu” diyor. Normal satışları günlük 80,000 olan gazete son baskısını 1 milyon yaptı. Buna rağmen elektronik kopyalarına rağbet devam etti.

https://www.bbc.com/news/world-asia-china-57578926

https://www.theguardian.com/world/2021/jun/24/hong-kong-apple-daily-queue-final-edition-newspaper

Gökkuşağı

Avrupa birliğinin; Bireysel özgürlüklerin kısıtlanması olarak kabul ettiği hatta Macaristan'ın EU içindeki yerini tartıştığı konu:

UEFA, Münih stadyumunu gökkuşağı renklerinde aydınlatma talebini reddetti. Macaristan parlamentosu geçtiğimiz ay eşcinsellerin 18 yaşından küçükler için okul eğitim materyallerinde veya TV şovlarında yer almasını yasaklayan bir yasayı onayladı. Bu kararı protesto etmek isteyenler Euro 2020 Almanya-Macaristan maçında Münih stadyumunu gökkuşağı renkleri ile renklendirmek istedi. Ancak bu istek de Avrupa Futbol Federasyonu (UEFA) tarafından siyasi nitelik taşıması ve UEFA kurallarının ihlali olması sebebiyle reddedildi. Ülkemizde de Haziran ayındaki Onur Yürüyüşü polis müdahalesi ve gözaltılar ile sonuçlandı. Resmi gündemde yer almamasına rağmen, Brüksel'deki AB liderler zirvesinde en çok konuşulan konulardan birisi, Macaristan'daki eşcinsellik karşıtı düzenlemeler oldu. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, AB değerlerini göz ardı etmekle suçladığı Macaristan Başbakanı Viktor Orban'a, "Burada yeriniz yok. 50. maddeyi işletin ve AB'den ayrılın" derken, 2015 yılından bu yana bir hemcinsiyle evli olan Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel de, "İnsanların kitap okuyarak eşcinsel olacağını düşünen hiç kimse hayatı anlayamaz" dedi. Macaristan Başbakanı ise maça katılmama kararı alarak, programını Brüksel’e yöneltti.

https://www.theguardian.com/world/2021/jun/15/hungary-passes-law-banning-lbgt-content-in-schools https://www.washingtonpost.com/world/europe/hungary-lgbt-gay-propaganda-law-eu/2021/06/23/4b8e3eb6-d43d-11eb-b39f-05a2d776b1f4_story.html
https://www.centralfifetimes.com/sport/national-sport/19389232.uefa-rejects-request-illuminate-munich-stadium-rainbow-colours/ https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-57611691

Kurban Bayramını kutlarken bayramın ihtiyacı olanı hatırlamak ve paylaşmak olan kavramlarını hatırlayarak vecibelerimizi yerine getirirken doğaya saygımızı unutmayalım.

Açlığı sonlandırın, gıda güvenliğini sağlayın ve beslenmeyi iyileştirin ve sürdürülebilir tarımı teşvik edin. Birleşmiş Milletlerin verilerine göre bugünün 815 milyon aç insanını ve 2050 yılına kadar beklenen ek 2 milyar insanı beslemek istiyorsak, küresel gıda ve tarım sisteminde köklü bir değişikliğe ihtiyaç var,

https://sdg-tracker.org/zero-hunger

Biliyor musunuz? Dünya nüfusunun %8,8'i yetersiz besleniyor - bu, minimum enerji gereksinimlerinin altında bir kalori alımına sahip oldukları anlamına geliyor. Dünyada 663 milyon insan yetersiz besleniyor. Beş yaşından küçük çocukların %22'si 'bodur' - yetersiz beslenme veya tekrarlanan enfeksiyon nedeniyle yaşlarının ortalamasından önemli ölçüde daha kısalar. Tüm bunların aksi yönünde dünyada yetersiz beslenen nüfusun yanında aşırı beslenen, fazla kilolu veobez olan çocuk ve adölesanların (5-19 yaş) sayısı 1975’den 2016 yılına kadar %4’den %18’e, 4 katlık bir artış göstermiştir. Dünya nüfusunun %9'u – yaklaşık 697 milyon insan – ciddi şekilde gıda güvencesizliği yaşıyor. Dünya genelinde her dört kişiden biri – 1,9 milyar – orta veya ciddi düzeyde gıda güvensizliği yaşıyor.

https://ourworldindata.org/hunger-and-undernourishment
https://news.un.org/en/story/2021/06/1094632
https://www.worldobesity.org/about/about-obesity/prevalence-of-obesity
https://www.france24.com/en/tv-shows/reporters/20210514-starving-in-silence-in-madagascar

 

Görüşlerinizi Paylaşın