X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Omicron Mutasyonları Nelerdir?

Omicron Mutasyonları Nelerdir?

Omicron'un spike proteinde en az 30 amino asit ikamesi, üç küçük delesyon ve bir küçük insertion var. Bulaşmaya etkisi olabilecek dört anahtar mutasyon vurgulamıştır: N501Y, H655Y, N679K ve P681H, bunların sonuncusu alfa varyantında da varken, deltada bu pozisyonda farklı bir mutasyon (P681R) bulunur.

Delta varyantından daha mı bulaşıcı?

Özellikle Güney Afrika'da baskın varyant olarak deltayı geçtiği için omicron'un önceki varyantlardan daha bulaşıcı olduğu ve yeniden enfeksiyon riskinin arttığını gösteren kanıtlar vardır. İngiltere'nin pandemik modelleme grubu SPI-MO da omicron'un önemli bir bulaşma avantajına, bağışıklık kaçışına veya her ikisine sahip olduğuna dair güçlü kanıtlar olduğu konusunda uyarıda bulundu.

İngiltere Sağlık Bakanlığı 8 Aralık'ta şimdiye kadarki diğer tüm covid-19 varyantlarından daha hızlı yayıldığını, iki katına çıkma süresinin iki buçuk veya üç gün arasında olduğunu ve tahminleri doğru olursa yılbaşına kadar Birleşik Krallık genelinde yaklaşık bir milyon vaka olabileceğini açıkladı.

Daha şiddetli hastalığa yol açar mı?

Omicron'un deltadan daha bulaşıcı olmasına rağmen, daha az şiddetli hastalığa neden olduğu öne sürülmektedir. Güney Afrika hastanelerinde 14 Kasım ve 4 Aralık tarihleri ​​arasında yoğun bakım yataklarının doluluk oranı yüzde 6,3'tü ve Dünya Sağlık Örgütüne göre bu oran temmuzda yaşanan delta dalgası ile kıyaslandığında çok daha düşüktür.

Güney Afrika'daki en kötü etkilenen sağlık bölgelerinden birinden elde edilen diğer veriler, aynı zaman diliminde hastaneye kabul edilen 1200 kişiden 98'inin oksijen takviyesi aldığını ve dördünün ventile edildiğini göstermiştir. Ama hastaneye başvuran kişilerin çoğu 40 yaşın altındadır. Hastaların klinik profili değiştikçe, omikron'un etkisi de değişebilir.

Ayrıca Güney Afrika'da önceki enfeksiyon nedeni ile çok yüksek düzeyde bağışıklığa sahip genç bir nüfus söz konusudur. Bu nedenle biraz daha hafif bir hastalık görüyor olabiliriz. Omicron'un ciddiyet açısından diğer varyantlara benzeyeceğini varsayarak hareket etmemiz gerekmektedir.

Diğer taraftan hastalık hafifi dahi olsa vaka oranının yüksek olması  "yıkıcı sonuçlara" neden olabilir. Vaka sayısının artması, diğer sağlık hizmetlerini de aksatmaya devam edecektir.

Omicron aşılardan kaçar mı?

Güney Afrika'da sadece 12 kişiyi kapsayan çok küçük bir araştırmadan elde edilen bulgular, Pfizer-BioNTech aşısının etkinliğinin omicron'a karşı önemli ölçüde azalabileceğini gösterdi. Laboratuvarda gözlemlenen virüs öldürme miktarı önemli ölçüde azalmış (40 kata kadar) olsa da hala var olması önemlidir. Enfeksiyonu daha önce geçirmiş ve üzerine 2 doz BioNTech olmuş kişilerde ise nötralizasyonun çok az azaldığı gözlenmiştir. Bu çalışma bize daha önce enfekte olmuş olsanız bile aşı olmanız gerektiğini ve mutlaka 3. Doz aşı yapılması gerektiğini göstermiştir.

Pfizer, üçüncü bir aşı dozunun omicron'a karşı yeteri kadar nötralize edici antikor sağladığını açıkladı. Şirket yaptığı açıklamada, iki doz aşı yaptıranlarda vahşi tiple karşılaştırıldığında omicron'a karşı nötralizasyon titrelerinde 25 kattan fazla azalma gösterdiğini belirterek, iki doz Pfizer aşısının "korumak için yeterli olmayabileceğini" öne sürdü ve 3. doz önerdi.

Güncellenmiş bir aşı olabilir mi?

Pfizer ve BioNTech, 25 Kasım'da aşılarının omicron'a özel bir versiyonunu geliştirmeye başladılar ve 100 gün içinde teslimata hazır olabileceğini söylediler. Moderna da yeni varyanta karşı güncellenmiş bir sürüm üzerinde çalışıyor.

Antiviral ve antikor tedavileri ne olacak?

Monoklonal antikor sotrovimab'ın omicron spike proteinine karşı in vitro aktiviteyi koruduğu açıklandı. Diğer taraftan Regeneron, monoklonal antikor tedavisi Ronapreve'nin erken testlerinin, omicron'a karşı etkinliğinin azaltılmış olabileceğini bildirdi. SARS-CoV-2 için antiviral molnupiravir'in omicron'a karşı etkinliği hakkında henüz hiçbir bilgi yoktur ama etki mekanizması nedeni ile etkinliğinin azalması beklenmemektedir.

 

Görüşlerinizi Paylaşın