X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Öğretmenlerin Öğretmeni Necmettin Hoca

Öğretmenlerin Öğretmeni Necmettin Hoca

Hepimizin hayatında birçok öğretmen oldu ve bazıları bizde inanılmaz izler bıraktı. Hatta yaşam yolculuğumuzun yönünü değiştirdi. Necmettin Hocam’ın herhangi bir okulda öğrencisi olmadım ama öğretmenlik sadece okulda yapılan bir meslek değildir. Öğretmenlik, hayatın her noktasında insanların yaşam yolculuğuna tanıklık etmek ve onu desteklemektir. Bu bağlamda Necmettin Hocam benim en değerli öğretmenlerimden birisidir.

Türk Eğitim Vakfı çatısı altında Hocam ile yıllarca çalışma fırsatım oldu.  Kendisi mühendis olmasına rağmen, eğitimciliği bir yaşam tarzı olarak benimsemiş. Eğitimci olarak bir yaşam nasıl yaşanır kendisinden öğrendim. Necmettin Hocam, değer odaklı yaşamı ile hepimiz için mükemmel bir model. Öğretmenliğin en önemli boyutu, sıcak ilişki kurmaktır. Necmettin Hocam, insanları olduğu gibi kabul eder ve herkesi bir çocuk heyecanı ile dinler. Herkese sonsuz saygısı vardır. Bu davranışı ile bana öğretti ki insanlar, sevdiği kişilerden öğrenir. İlk önce öğrencilerin kalbini kazanacaksın, sonra aklını. Bize sevmeyi öğretti. Necmettin Hocam’dan öğrendim ki eğitim aynı zamanda Atatürk’ün izinde bir aydınlanma ve aydınlatmadır. Her sohbetinde insanlar daha çağdaş ve daha aydın bir kimlik benimsiyordu. 

Öğretmenliğin sadece ilişki boyutu yok tabii ki. Pedagoji boyutu da var. Necmettin Hocam bu boyutta da örnek bir öğretmen. Bizim eğitim sistemimiz maalesef anlatım ve ezber odaklı. Ama Necmettin Hocam her zaman “Öğrencinin eli deneye değecek.” diyerek, bize aktif öğrenmeyi öğretti. Bir çok öğretmenin pedagoji anlayışını değiştirdi.

Vakıfcılığı da Necmettin Hocam’dan öğrendim. TEV adına bir kongre için beraber Yeni Zelanda’ya gitmiştik. TEV de bize harcırah vermişti ama biz neredeyse tüm yemeklerimizi en ucuz yerlerde yiyorduk çünkü Necmettin Hocam TEV’in parasını en iyi şekilde kullanmak istiyordu. Biz ne kadar az para harcarsak, TEV o kadar çok burs verebilecekti.

Necmettin Hocam, benim en değerli öğretmenlerimden bir tanesi. Onu tanımak ve onunla çalışmak, benim için her zaman bir onur oldu.

Özgür Bolat

Eğitim Bilimci

 

Görüşlerinizi Paylaşın