X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Net-sıfır yaşam: Gününüz karbonsuz bir dünyada nasıl görünecek?

Net-sıfır yaşam: Gününüz karbonsuz bir dünyada nasıl görünecek?

Çok azımız, iklim değişikliğine karşı varoluşsal mücadelenin ima ettiği ekonomilerin dönüşümünü ve kendi davranışlarımızı tam olarak sindirebildik. Hatta Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) geçen ayki raporu, daha temiz bir dünyaya geçişi hızlandırmak için ne kadar az zamanımız kaldığını açıkça ortaya koydu. Birleşik Krallık'ta, AB'de, ABD'de veya başka yerlerde yaşıyorsanız, beyan edilen amaç, otuz yıl içinde net sıfır sera gazı emisyonu olan bir yerde yaşıyor olmanız gerektiğidir. On bir ülke – Kanada, Danimarka, Fransa, Almanya, Macaristan, Japonya, Lüksemburg, Yeni Zelanda, İspanya, İsveç ve Birleşik Krallık – bu hedefi şimdiden yasaya dönüştürdü ve düzinelercesi de bunu yapmak için niyetlerini bildirdi.

Ancak çoğumuz, evlerimizden ve yemeklerimizden, seyahatlere ve çevremizdeki manzaralara kadar günlük hayatın net sıfırda nasıl olacağına dair bir görselleştirmeden yoksundur. Binaların karbondan arındırılması ve dönüştürülmesiyle ilgili teknik, düzenleyici, ekonomik ve sosyal zorlukları göz ardı etmiyoruz. Net-sıfır bir yaşamda bir gün hayal etme özelliğimizin gösterdiği gibi, bu hedeflere ulaşmak için gereken teknolojilerin çoğu zaten var veya erken geliştirme aşamasında.
Birleşik Krallık’ta Bilim Müzesi, 19 Mayıs'ta “Gelecek Gezegenimiz” adlı yeni bir sergiyle ziyarete açıldı.

Gelecek Gezegenimiz, ziyaretçilere iklim değişikliğinin en kötü etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için atmosferden karbondioksiti uzaklaştırmak için geliştirilen en son teknolojilere ve doğaya dayalı çözümlere bir bakış sunmak üzere tasarlanmış.
Sergilenen nesneler arasında atmosferdeki karbondioksiti emen ilk mekanik ağaç prototipi - Klaus Lackner'in Mekanik Ağacı - İngiltere'de ilk kez sergileniyor.
Sergi süresince yer alan uzmanlar arasında, eski ormanları inceleyen önde gelen ekolojistler, karbon yakalama makinelerinin en eski versiyonlarını geliştiren Arizona Eyalet Üniversitesi'ndeki mühendisler ve dünyanın en büyük enerji santralindeki emisyonlardan karbondioksiti çıkarmak için çalışan C-Capture'daki kimyagerler yer alıyor.

Karbondioksit, Dünya'daki yaşam için esastır, ancak son yüzyılda sanayileşme, yıkıcı etkilerle atmosferdeki seviyelerini artırdı. Sera gazı emisyonlarını azaltma çabalarının yanı sıra, bilim adamları ve araştırmacılar, iklim değişikliğine karşı mücadelede önemli bir inovasyon alanı olan karbondioksiti aktif olarak uzaklaştırmanın ve depolamanın yollarını araştırıyorlar. Gelecek Gezegenimiz, emisyonlarda büyük azalmalar ile birlikte, ulaşım ve seyahatten tarıma her gün güvendiğimiz endüstrilerin çevresel etkisini azaltma potansiyeline sahip olan, geliştirilmekte olan inanılmaz teknolojilerin bazılarını sergileyerek ziyaretçilere ilham vermeyi hedefliyor.

Serginin ziyaretçileri, antik ormanlık alanların korunmasından, elektrik santrallerinden ve fabrikalardan karbondioksitin çıkmasını önleyen süreçlerin kurulmasına kadar, bilimsel ve teknolojik yeniliklerin kilit alanlarını keşfedecek bir yolculuğa çıkarılıyor.
Ağaçlardan ilham alan ve iklim değişikliğine karşı mücadeleye katkıda bulunmaya yönlendirilen birçok bilim insanı ve mühendis, şimdi karbondioksiti yakalamak için yapay yollar geliştiriyor. Ziyaretçiler serginin ikinci bölümüne girerken, çarpıcı bir erken prototip ile karşılaşıyorlar - Klaus Lackner'in Mekanik Ağacı - dünyada çalışan birkaç mekanik ağaçtan biri.

Sergide İsviçre'den Climeworks Doğrudan Hava Yakalama makinesi var: Avrupa'da çalışan tek doğrudan hava yakalama teknolojisi. Fazla karbondioksiti doğrudan atmosferden uzaklaştırarak emisyonlarını dengeleme becerisi arayan endüstriler için doğrudan hava yakalamanın gelecekteki potansiyelini göstermektedir. Müzede ayrıca İzlanda'daki Carbfix'ten atmosferden uzaklaştırılan ve yeraltına pompalanan karbon dioksiti içeren bir bazalt kaya çekirdeği de yerini almış.

Serginin son bölümünde, karbon dioksiti emisyon noktasında uzaklaştırmak ve atmosfere kaynağında etkin bir şekilde girmesini önlemek için geliştirilen sistemler yer alıyor. Bu bölümde ziyaretçiler ayrıca, Kuzey Denizi altında yakalanan karbondioksiti depolayacak olan Northern Endurance Partnership gibi büyük ölçekli projelerden, denizden çıkarılan karbondioksiti kullanan yeni ticari ürünlere kadar bu teknolojilerin hayatlarını nasıl etkileyeceğini görebilecekler.

Sergi, Birleşik Krallık Araştırma ve İnovasyon (Ana Sponsor), Shell (Ana Sponsor), AKO Foundation (Associate Funder) ve Huo Family Foundation (Associate Funder) tarafından destekleniyor.

https://www.newscientist.com/article/mg25133504-300-net-zero-living-how-your-day-will-look-in-a-carbon-neutral-world/

https://www.sciencemuseum.org.uk/about-us/press-office/science-museum-open-uks-first-major-exhibition-carbon-capture-and-storage-19

 

Görüşlerinizi Paylaşın