X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Mersin Toplumu Düzen’i Nasıl Değerlendiriyor?

Mersin Toplumu Düzen’i Nasıl Değerlendiriyor?

Türkiye’nin 10. büyük ili olan 1 milyon 800 bin nüfuslu Mersin’de, özel sağlık hizmeti çoğunlukla yerel kuruluşlar tarafından verilmektedir. Kurumsal laboratuvar ihtiyacını karşılamak  üzere Mersin’lilerin Ankara Merkez Düzen Laboratuvarı’na yoğun talebiyle 1999 yılında kurulan Mersin şubesi, 2011 yılında akredite laboratuvar statüsü alarak varlığını daha da güçlendirmiştir.

Yıllar önce sağlıklı test hizmeti almak için Ankara Istanbul gibi büyükşehirlerdeki Düzen Laboratuvarına gitmek zorunda kalan hastalarımız, artık her an Mersin’de Düzen’e ulaşabilmenin sevincini yaşamaktadır. Bir hastamız “Tam 15 yıl boyunca testlerimi yaptırmak için Ankara’ya gidip geldim. Şimdi buradasınız. Bunun kıymetini biliyoruz” diyerek mutluluğunu ifade etmiştir. Nufus olarak kendinden büyük İzmir, Bursa, Antalya gibi illerde Düzen Laboratuvarları’nın şubesi olmamasına rağmen Mersin’de bulunması, şehrin bilinç düzeyi yüksek halkının gurur kaynağı olmaktadır.

Test kapsamı açısından çok geniş bir yelpazede (yaklaşık 2500 çeşit test) kaydı alınabilen Mersin Şubesi’nde, testlerin kısa zamanda sonuçlandırılabilmesi, teşhis ve tedavi yaklaşımında hekimlere büyük avantaj sağlamaktadır. Ayrıca Türkiye’de yapılmayan testler için yurtdışında ABD Mayo, Fransa Cerba, Almanya Euroimmun laboratuvarları ile olan işbirliği sayesinde, hastalar Mersin Şubesi’nde kan vererek sonuçlarına kolaylıkla ulaşabilmektedir.

Evden dışarı çıkamayan veya çıkmak istemeyen hastalara verilen ücretsiz evden numune alma hizmeti, bölge insanının daha kolay tetkik yaptırabilmesine de olanak sağlamıştır

Tarım, sanayi ve turizmi gelişmiş; satınalma gücü yüksek, eğitim ve kalifiye insan yönünden büyük potansiyele sahip aydınlık bir şehir olan Mersin’in Düzen’i sahiplenmesi; aslında “Mersin’lilerin Mersin’e de sahip çıktığının” bir göstergesidir.

 

Görüşlerinizi Paylaşın