X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Mamografinin Yararları Ve Zararları Üzerine Görüşler

Mamografinin Yararları Ve Zararları Üzerine Görüşler

Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser olduğu ve yaşamı boyunca her 8 kadından birinin meme kanseri ile karşılaştığı kabul edilmiş bir gerçektir. Mamorafik tarama ile de meme kanserinin erken yakalandığı kanıtlanmıştır. 1965 den beri 30-40 yıl süren mamografi tarama çalışmalarının sonucunda meme kanserinden ölüm oranı % 40 -50 azalmıştır. Genellikle medyatik olarak dile getirilen mamografiden alınan radyasyon miktarının meme kanserini artırdığı söylemini destekleyecek ciddi bir yayın yoktur. Mamografiden alınan doz doğal yolla aldığımız yıllık radyasyon miktarından azdır. Uluslararası kanser organizasyonlarının çoğu sözbirliğiyle anlaşma yaparak 40 yaşından sonra yılda bir mamografi çektirilmesi gerektiğini önermektedir. ABD de 40-50 yaş arası meme kanseri %35 iken bizim ülkemizde yapılan çalışmalarda bu oran % 50 dir. Genç yaşta görülen meme kanserleri hızlı büyümeye yatkın olduğundan ülkemizde Meme ile ilgili vakıf ve dernekler tarafından da 40 yaşından itibaren taramalara başlama gereği vurgulanmıştır ve önerilmektedir.

Son yıllarda mamografik tarama işlemlerinin sonucunda fazla sayıda kanser tanısının konması ve cerrahi müdahalenin artması ve , bazı kanser türlerinin belki de büyümeyeceği ve yaşam sonuna kadar öylece kalabileceği konusunda tartışmalar yapılmaktadır (overdiagnosis). Erken tanı koymak için uluslararası raporlama standartları (BİRADS) %3 den fazla kanser şüphesi olan hastalara biopsi yapılmasını öneriyor. Bu aranı %10 bile kabul etsek bile bu, yapılan biopsilerin 1 inde kanser çıkacak, 9 unda kanser çıkmayacak demektir. Gelişmiş cihazlar ve konunun ehli uzmanlarla çalışıldığında negatif çıkma oranı düşmektedir. Burada küçük bir cerrahi işlemle, hayatınızı kurtaracak bir karar çıkacaktır. Bu konular hastaları detaylı bilgilendirerek aşılabilecek sorunlardır. Bu tip tartışmaların meme kanserini erken yakalama konusunda bizi yeniden geriye götüreceği aşikardır.
Mamografi konusunda en yetkin isimlerden biri olan Prof. Dr. Daniel Kopans bakın son noktayı nasıl koymuş;

Asıl sorun mamografinin nasıl zararlı etkilerini anlatabilmek değil neden yararlı olduğunu olduğunu anlatabilmektir. Şu soru hala cevabını bulmamıştır; Bir kadının gereksiz yere ölmesinin yanında birkaç fazla işlem yapmanın değeri nedir, bunun sorumluluğunu kim üstlenecektir?


Kaynaklar:

By Kate Madden Yee AuntMinnie September 18

Journal Breast Health 2014 10;98-105

 

Görüşlerinizi Paylaşın