X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Leyli Meccani

Leyli Meccani

1951-52 Eğitim ve Öğretim yılında, Edirne Öğretmen Okulunun 9’uncu sınıfında, Leyli-Meccani öğrencisiydim. Öğretmen Okullarının programı ile normal lise programı ayni idi. Lise programının son sınıfında Astronomi, Öğretmen okulu son sınıfında meslek dersleri farklı idi. Bu farkı bilmediğim gibi, o yaşta umurumda olacağım bir durum değildi.
Yılın sonunda, Köy Enstitüleri kapatılıp normal Öğretmen Okullarına dönüştürüldüler.
Bu operasyonda, gözden kaçan başka bir değişiklik yapıldı. Öğretmen Okullarının programlarında büyük kısıtlamalar (bilhassa fen ve yabancı derslerde)yapıldı.

Bunun sebebi ne idi?

Öğretmen Okulunu bitirenlerin isteyenleri, lise diploması alıp üniversite sınavlarına girebilmek için yalızca Astronomi dersi sınavına giriyorlardı. Ama şimdi 13 dersin sınavına girmek zorunda idiler. Otoriteler, maaş azlığından dolayı, üniversiteye kaçan öğretmenleri durdurmak için, maaşlarını arttırmak yerine, bu yolu seçmişlerdi. Öğretmen Okulunu bitirenler, ancak, Eğitim Enstitü sınavına girebilirlerdi.

1960 yılında, lise sınıflarına, Matematik ve Fizik Öğretmenliği yaparken, İTÜ’ye girmek istedim. Fakat lise diplomam yoktu. Otorite seni lise öğretmeni olarak tanıyor ama lise mezunu saymıyordu. Başka bir liseye başvurdum. Çalıştığım okulda öğrencilerime sınav yaparken ertesi gün ayni dersten başka bir okulda öğrenci olarak sınava giriyordum.
Diplomayı aldım. İTÜ sınavını kazandım. Mühendis oldum. Amma öğretmenlikten bir eğitimci olarak vazgeçemedim.

Ben, devletimin Leyli Meccani okuttuğu bir öğretmenim. Çok Sayıda öğretmen, lise diploması alamadılar. Hayallerine kavuşamadılar.

Necmettin Bağcı
Öğretmen

 

Görüşlerinizi Paylaşın