X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Dünya TBC Günü

Dünya TBC Günü

Her yıl, tüberkülozun yıkıcı sağlık, sosyal ve ekonomik etkileri hakkında kamuoyunu bilinçlendirmek, küresel TB salgınını sona erdirmek ve bu kapsamda yapılan çalışmaların artmasını ve hızlanmasını teşvik etmeye yönelik olarak 24 Mart Dünya Tüberküloz (TBC) günü kabul edilir.

Her gün, yaklaşık 30.000 insan tüberküloz hastalığı tanısı alır ve 4500 insan bu aslında önlenebilir olan hastalıktan, tedavi yetersizliği nedeniyle hayatlarını kaybeder. Her geçen gün antibiyotik tedavisi nedeniyle direnç kazanan TBC vakaları ortamdaki sağlıklı kişileri kirletir. Hastalığın sosyal ve ekonomik etkisi yıkıcıdır. Çoğu ülkede TBC ile mücadele edilmektedir ama ne yazık ki yeterli değildir.

Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Stop TB Ortaklığı, 2018 Dünya TBC Günü ile birlikte tüm dünyada tüberkülozun sona erdirilmesi için iddialı bir eylem planı için bir kampanya başlattı. BM genel kurulunda tüm dünya liderlerine “Tarih yazın ve TBC' yi sonlandırın.” sloganı ile seslendiler. 19-24 Mart tarihleri ​​arasında, DSÖ ve Stop TB Ortaklığı, yalnızca Devlet Başkanları ve Sağlık Bakanları düzeyinde değil, aynı zamanda belediye başkanları ve valilerden gelen her düzeyde lidere tbc'yi sona erdirmek için daha fazla kararlılık çağrısında bulundular.

Kaynak: http://www.who.int/campaigns/tb-day/2018/event/en/

 

Görüşlerinizi Paylaşın