X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Dünya Çölleşme ve Kuraklık Günü -17 Haziran 2021

Dünya Çölleşme ve Kuraklık Günü -17 Haziran 2021

Sağlıklı toprak ile daha iyi inşa ediyoruz!

Teknoloji alanındaki bitmek bilmeyen ilerlemenin de sayesinde ortalama insan ömrü tüm dünyada arttı. Buna bağlı olarak dünya nüfusu her yıl daha da fazlalaşıyor. Tüm bunlar ihtiyaçların ve tüketimin artmasına neden olmakta. Küresel ısınmanın aşikâr olduğu dünyamızda, çevrenin tüm bileşenlerindeki artan kirlenme, ekilebilir arazilerin yanlış ve farklı amaçlarla, sınırlı dünya kaynaklarının bilinçsiz, hoyrat kullanımıyla hepimizi çok ciddi sağlık, ekonomik, kıtlık, kuraklık, susuzluk, sel, fırtına, göç vb. ciddi riskler altında bırakmakta.

Ülkemizde Konya’da kuruyan Meke Gölü, dünyada Aral Gölü’ndeki ciddi çölleşme riski önemli örneklerden sayılabilir.

17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklık Günü’nün bu yıl ki teması bozulmuş arazilerin sağlıklı arazilere dönüştürülmesi yani yenilenme üzerine odaklı idi.

Bu kavram ile ekonomik dayanıklılık, istihdam, gelir düzeyinde artış ve gıda güvenliğinin beraberinde geleceği düşünülmektedir. Biyoçeşitliliğin iyileşmesiyle karbon salınımı ve iklim değişiminin etkilerinin azalacağı belirtiliyor.

Kaynak:

https://www.un.org/en/observances/desertification-day https://www.unccd.int/actions/17-june-desertification-and-drought-day https://www.gidahatti.com/dunya-collesme-ile-mucadele-gunu-17-haziran-collesme-hakkinda-sizi-uzecek-5-gercek-186514/ https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-57519410

 

Görüşlerinizi Paylaşın