X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

COVID-19 Vakalarının Gelecekteki Dalgalarını Tahmin Eden 3 Grafik, Neden Endişelenmemiz Gerektiğini Gösteriyor.

COVID-19 Vakalarının Gelecekteki Dalgalarını Tahmin Eden 3 Grafik, Neden Endişelenmemiz Gerektiğini Gösteriyor.

Bu salgın, dünya insan nüfusunun çoğunluğu virüse karşı bağışık hale gelene kadar bitmeyecek. Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma ve Politika (CIDRAP) Merkezinde, 1918 yılındaki İspanyol Gribi salgınını model olarak alan araştırmacılar COVID-19 salgınının 18-24 ay arasında süreceğini öngörüyorlar ve 2022’ye kadar COVID-19 enfeksiyonunun nasıl devam edeceği konusunu 3 farklı senaryo ile açıklıyorlar. Bu 3 senaryodan en kötüsü, bu sonbahar ve kış aylarında ikinci bir büyük bir COVID-19 salgını olmasıdır. Araştırmacılar bu en olası sonuca hazır olmamız konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

Senaryo 1: Tekrarlanan, daha küçük enfeksiyon dalgaları olmasıdır.

Bu senaryoda, şu anda gerçekleşen ilk COVID-19 dalgasının ardından yaz boyunca ve ötesinde bir dizi küçük dalga gelecektir. Bu dalgalar şu anda olandan daha az sayıda vakaya neden olacaktır. Bununla birlikte, önümüzdeki 18-24 ay boyunca devam edecektir. Tabi bu senaryo fiziksel mesafe gibi önlemlerin devam etmesi koşuluyla olan bir öngörüdür. Hayatımız bu süreç içinde tamamen normalleşemeyecek ve kişisel önlemler alınmaya devam edecektir.

Senaryo 2: Bu sonbaharda ikinci, daha büyük bir enfeksiyon dalgası olmasıdır.

1918 yılındaki İspanyol Gribi salgını ve 2009 yılındaki H1N1 gribi sırasında olanlara benzeyen bu senaryo 3 senaryonun en kötüsüdür. İlk dalganın ardından sonbaharda veya kış başında daha büyük bir dalganın gelmesi beklenmektedir. Ardından 2021'de bir veya daha fazla küçük dalga olacaktır.

Eğer yeteri kadar kısıtlamalara uyulmaz ve kişisel önlemler yeteri kadar uygulanmaz ise bu senaryo mümkündür. Araştırmacılar daha da yüksek bir zirveye sahip ikinci bir enfeksiyon dalgasının Kuzey Yarım Küredeki ülkelerde tam karantina ve izolasyon önlemlerini katı bir şekilde almamız gerekecektir.

Senaryo 3: Devam eden enfeksiyonun 'yavaş yavaş azalması'

Son senaryo, şuan yaşanan ilk COVID-19 enfeksiyonu dalgasının gördüğümüz en büyük dalga olduğunu, önümüzdeki aylarda, COVID-19 salgınının ufak salgınlar ve dalgalarla seyredeceği ön görülmektedir. Uzmanlar, bu üçüncü senaryonun geçmiş grip salgınlarında görülmese de, COVID-19 için bir olasılık olmaya devam ettiğini belirtmektedirler. Bu olasılık, hala daha fazla vaka ve ölüm görmemize rağmen, tekrar izolasyona ihtiyacımız olmayacağı anlamına gelecektir.

Bu senaryoların hepsi birden fazla modelin incelenmesine ve geçmiş pandemilerden örnek alınmasına dayanmaktadır. COVID-19 salgını, 1918 yılı İspanyol Gribi gibi bir grip salgını ile önemli benzerlikler göstermektedir. Her iki virüs de öksürürken veya hapşırırken insanların yaydığı damlacıklar yoluyla yayılıyor ve enfekte kişiler hiçbir belirti göstermese bile bulaştırabiliyorlar. Karşılaştırma için sağlam bir modeldir. Ama COVID-19 yeni bir hastalıktır ve bizi her an şaşırtmaya devam etmektedir. Bu yeni virüs gripten daha kolay yayılmakta ve Ro değeri olarak bilinen bulaştırıcılık ölçütü 2-4 dür. Mevsimsel Influenza'nın Ro değeri ise yaklaşık 1.3’tür.

https://www.cidrap.umn.edu/sites/default/files/public/downloads/cidrap-covid19-viewpoint-part1_0.pdf

 

Görüşlerinizi Paylaşın