X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Çocuk Yetiştiren Bir Çalışanın Gözünden

Çocuk Yetiştiren Bir Çalışanın Gözünden

Kadınlar ekonomik sebeplerle, daha iyi şartlarda yaşam sürebilmek, aldığı eğitim doğrultusunda statüsünü korumak veya yükseltmek ya da mesleğini sevdiği için çalışmayı tercih edebilir.

Bu tercihle evlendikten, çocuk sahibi olduktan sonra da sıklıkla aynı sebeplerle çalışmaya devam ederler. Hatta üç yaşındaki kızımın bir konuşmamızda 'annen doktor biliyor musun?' sorusuna 'hayır, o anne' cevabıyla net olarak hissettirdiği gibi: Dolayısıyla çocuk sahibi olduğunuzda artık istifa edemeyeceğiniz yeni bir işiniz daha olur.   

Peki çocuk bakımı ve aynı zamanda işte çalışmayı birlikte düşündüğünüzde iki tam zamanlı işi nasıl yöneteceksiniz? Çalışan annenin en önemli sorunu, çocuğunuz bir yaşına gelmeden işe döndüğünüzde, siz işte iken çocuğunuza kimin bakacağıdır. Güvenilir, ekonomik koşullarınıza uygun, en önemlisi çocuğunuzun seveceği ve sizin anlayışınızla yaklaşım gösterecek birini bulmanız gerekir. Biraz şanslı iseniz büyük annelerden biri bu yolculukta size eşlik edip destek olabilir. Küçük yaş grupları için kreş yaygınlığı malesef çok az. Pandemi nedeni ile okulların kapanması ile birlikte, siz evde yok iken  daha büyük yaşlardaki çocuğunuza kimin eşlik edeceği de başka bir sorun oluşturmaya başladı. Üstelik sadece temel bakımı değil, bu grupta okul eğitiminin sağlanması da endişe kaynağı oldu. Ekonomik şartlarınız iyi ise siz işte iken veya uzaktan internet toplantısı yaparken çocuğunuza refakat edecek bir öğretmen veya “abla” ile anlaşabilirsiniz belki, ancak maddi imkansızlığı olan bir anne iseniz sevdiğiniz işi bırakmak zorunda kalabilirsiniz.

Her ne kadar iyi bir bakım verici bulsanız bile çocuğunuzu okuldan alamadığınız veya arkadaşlarının anneleri gibi parka götüremediğinizde çocuğunuzun sitemlerine hazır olun. Bunu çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz zamanı verimli hale getirerek telafi etmeye çalışabilirsiniz. Çocuk ile geçirilen zamanın azalması, anneye de psikolojik bir yük yüklemekte, sık sık “yetersizlik hissi” ile mücadele halinde olmasına neden olmaktadır. Annelik gibi doğal bir dürtünün tatmin edilmemesi kadının ruhsal durumunu derinden etkileyecektir. Bu kısır döngü annenin işine olan motivasyonunu da azaltabilir.

Çocuğunuzun size ihtiyaç duyduğu başka bir zaman dilimi ise hasta oldukları zamanlardır. Uykusuz geçen bir gecenin ardından işinize odaklanmanız ve iş arkadaşlarınıza stresinizi yansıtmamanız gerekir. Çocuğunuzu doktoruna  götürmeniz gerektiğinde bazı işlerinizi anlayışlı iş arkadaşlarınıza devretmeniz gerekecektir. Belki katılmanız gereken önemli bir toplantıya gidemeyeceksiniz, belki arkadaşınızın daha fazla iş yüklenmesine neden olacaksınız.

Çocuklarınız büyüdükçe bakım endişelerinin yerini eğitim endişeleri almaya başlayacak. Günümüz koşullarında akranlarından ayrılmasını dileyip, elimizden gelen en iyi eğitimleri alması için mücadeleye başlayacağız. Bu maratonda siz bir yandan çocuğunuzun yanında koşarken bir yandan işinizde koşacaksınız.

Günümüzde tüm bu süreçlerde babalar da aktif yer almaya başladılar. Ücretli annelik izni, kurumların kreş imkanlarının arttırılması, hastalık anında babalık izinleri gibi düzenlemeler ile çalışan ebeveynlerin üzerindeki yükler azaltıldıgında toplumun temeli olan ailenin omuzlarındaki psiko-sosyal yükler azalacaktır hem de iş yerinde de verimli, işine bağlı çalışanlar oluşacaktır.

 

Görüşlerinizi Paylaşın