X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Bültenimizde 100. Sayıya ulaştık!

Bültenimizde 100. Sayıya ulaştık!

Dini ve Milli Bayramlarımızda siz dostlarımızı tebrik etmek, toplumumuzun ilgisini çekebilecek güncel sağlık haberleri ve öncelikli konuları paylaşıp farkındalık oluşturmak amaçlı hazırladığımız bültenlerimizde bugün 100. Sayımıza ulaştık. Düzen Laboratuvarlar Grubu olarak ilk sayımızdan 100. Sayımıza yer verdiğimiz kavramlar içerisinde insan ve çevre sağlığı hep bir arada yer aldı. Kağıt tasarrufu, elektrik tasarrufu, su tasarrufu hem yapmaktan övündüğümüz hem de topluma hatırlatma gereği duyduğumuz kavramlar içerisinde yer aldı. İklim değişikliğinin bugün geldiği noktayı gördüğümüzde konu seçimimizdeki hassasiyetimizin önemi anlaşılıyor. Geri bildirimleriniz bizim için önemli. Sizlerin de görüşleriyle şekillenen nice yeni sayılarımız olması için çalışmaya devam ediyoruz.

100 den geriye içerikler kısa kısa..

Şubat 1997:

Geçen sene bayramınızı yeniden kazanılmış kağıttan zarfsız gönderilen kartlarla kutlamış, sağlanan tasarrufu da adınıza Türk Eğitim Vakfı (TEV) e bağışlamıştık. Bu sene size Bayram tebriki olarak bu bülteni hazırladık. İnsan ve çevre sağlığı ile ilgili sorularına cevap vermek amacındayız.

Mart 2000:

Genetiği değiştirilmiş gıdalarla ilgili tartışma büyüyor.

Ekim 2004:

Global ısınmanın en önemli sebeplerinden biri, fiyatı son 3-4 ayda rekor düzeyde artan petrol, yani fosil enerjisinin kontrolsüz aşırı kullanımıdır.

Ocak 2006:

Çevre ve Ekonomi: Montreal’de yapılan çevre toplantısı ve Kyoto anlaşmasının devamlılığı

Mayıs 2008:

Kuraklık, Açlık ve Yoksulluk: Milenyum gerçekleri

Artık hepimiz “Ben ne yapmalıyım?” diye daha sık kendi kendimize sormalıyız.

Ekim 2009:

H1N1 Tedbir Alırsak Kontrol Bizde!

Nisan 2010:

Toplumsal Şiddet: Geleceğimizin Üzerindeki Gölge

Ağustos 2011:

Okyanuslar ve Göller Ölüyor

Nisan 2012:

Yenidoğan Metabolik Tarama

Ağustos 2013:

Meme Kanserinde Genetik Yatkınlık

Ekim 2014:

Cumhuriyetin Kuruluş Döneminde Sağlık Hizmetleri

Temmuz 2016:

Okyanuslardaki Yaşamı Bekleyen Tehlike

Aralık 2017:

Eğitimin gerekliliği

Ağustos 2018:

Bilgisayarlı Tomografi (BT)

Ekim 2019:

Karbon Ayak iziniz kaç numara?

Nisan 2020:

Çocukların Gözünden Covid-19 pandemisi

Mayıs 2021:

Covid-19’a karşı aşılamanın etkinliği

100 den geriye okur gözünden kısa kısa:

“Düzen Grubu tarafından belli günlerde, belli dönemlerde çıkarılan bültenleri her zaman zevkle okurum. İçinde güncel olaylar vardır, ulusal günlerimizin anlamı ve bir de ‘bilimsel’ konular vardır.

Yayıncılıkla ilgisi olmayan bir kuruluşun belli zamanlarda geniş kesimlere hitap eden böylesine güzel ve anlamlı bültenler çıkarıyor olması, kutlanması gereken bir olaydır. Devam etmesini dilerim.

Daha nice 100’lü sayılara...”

Emin Çölaşan-Gazeteci

“Düzen Laboratuvarlar Grubu Bültenini ilk olarak yıllar önce ne zaman okumaya başladığımı hatırlayamıyorum.  Sanki hep hayatımızda vardı.
Başlangıçta sağlık bilgilerinden yararlanıyor, uyarıları, önerileri, mümkün oldukça uygulamaya çalışıyorduk.  Zamanla bültenin günlük hayatımıza girmeye başladığını gördüm.  Güncel konuları işliyor, önemli tarihi günleri bize hatırlatıyor.
Bülten sağlık ve verdiği güncel bilgilerin yanı sıra çağdaş tutumu ve yorumları, Atatürk İlkelerine bağlılığı ile bizler için anlamlı ve değerli bir yayın durumuna gelmiştir.  Editörün bu anlamdaki yazıları ve konulara ışık tutması ayrı bir değerdir.  Zaman içinde bülten her konuda olduğu gibi kendini geliştirmiş çeşitlendirmiş ve hepimizin yararlandığı, faydalı ve vazgeçilmez bir yayın haline gelmiştir. E-bültene geçmekle de ulaşım ve saklama kolaylığı getirmiştir.

Başta kurucusu Prof. Dr. R. Yahya Laleli olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum.  Yolunuz açık olsun.  Cesaretle ve yılmadan bu yolda devam etmenizi diliyorum.”

Turgut Tokuş- İKGV Başkanı

 

Görüşlerinizi Paylaşın