X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

14 Kasım Dünya Diyabet Günü

14 Kasım Dünya Diyabet Günü

Diyabet, pankreasın yeterli insülin üretememesi veya vücudun ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan, kronik bir metabolik hastalıktır. Son yıllarda yaşam tarzındaki hızlı değişim ile birlikte tüm dünyada özellikle tip 2 diyabet görülme sıklığı hızla artmaktadır.

Uzun ve yavaş seyirli, bireyin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, tedavisi ileri uzmanlık gerektiren, komplikasyonları ciddi seyredilebilen, takip ve tedavileri yüksek maliyetli kronik hastalıkların oluşturduğu yükün toplumumuzda önemli bir bileşeni olan diyabet hastalığının yönetiminde sağlık sistemi ve hekimlere olduğu kadar, toplum, hasta ve hasta yakınına da önemli görevler düşmektedir.

Diyabette erken tanı ve tanı almış hastaların tedaviye uyumu, hastalığın gözler, böbrekler gibi organlarda hasar oluşturan komplikasyonlarının azaltılmasında önemlidir. Diyabetin en önemli risk faktörlerinden olan obezitenin önlenmesi de diyabetle mücadelede en öncelikli toplum sağlığı hedefidir.

Dünya Diyabet Günü, artan diyabet görülme sıklığına karşı hastalıkla ilgili farkındalığı artırmak amacıyla, insülini bulan bilim adamı Frederick G. Banting’in doğum günü olan 14 Kasım olarak belirlenmiştir. Diyabet Günü’nün simgesi olan mavi halka ise toplumların diyabetle mücadelede oluşturduğu birliği temsil etmektedir.

 

Görüşlerinizi Paylaşın