X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

10 Kasım

10 Kasım

Demokrat bir ruh. Cumhuriyet ile donanmış bir karakter, toprağı vatan kılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 82. Yılında minnetle, şükranla ve rahmetle anıyoruz.

Bugün için en temel meselemiz devrimlerimizin ve çağdaş uygarlık yolunun yeniden egemen kılınması iken bir büyük devrimin önderi olan Atatürk’ü unutturma saçmalığına şahit oluyoruz.

Laik Cumhuriyet ile kavga edenler var. Bu zırvalıkların sona ermesi için ülkenin üzerine giydirilen zorlama sistemden kurtulmalı ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme mutlaka ve mutlaka geçilmelidir. Bu yol Atatürk yoludur. Saltanat esaretine girmek istemeyenlerin, egemenliğin kayıtsız şartsız milletle olduğunu benimseyenlerin yoludur.

Bir büyük talihsizlik ki bu topraklarda doğup büyüyen kişiler kendisini efendi yapan kurtarıcıya düşmandır. Bu cehalet değilse nedir? Bütün bu olumsuzlukların içinde Cumhuriyetimizin çağdaş ve evrensel demokrasi ile buluşturulması ve taçlandırılması kaçınılmazdır.

Ne Atatürk unutturulabilir, ne Laik Cumhuriyet yok edilebilir.

Her şeyden önce bilmeliyiz ki KURTULUŞU; KAN, GÖZYAŞI VE NAMUS üçgeni üzerinde kuranlar, hukuklu, ahlaklı, sevecen ve demokrat bir inancın sahipleridirler. Hurafelerden de, akıl ve ilim dışı fikir ve eylemlerden de uzaklaşırlar.

Hayatın başlı başına kendisi olan Cumhuriyetimiz ve demokrasimiz sonsuza kadar var olacaktır.

Türklerin ateşle imtihanı olan zaferle çıkanlar, ulusumuzu çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkaracaklardır.

Endülüs’ü yıkan medrese taassubu ne Cumhuriyetten ne laiklikten bir şey koparamayacaktır.

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir diyen Atatürk’e ve devrimlerine inanmış ve Anıtkabir’i her gün ziyaret edenlerin sevgileriyle parıldayan Türkiye’miz ebediyen yaşayacaktır.

Ali Naili Erdem

Devlet adamı, şair, yazar

Türkiye Millî Eğitim Bakanı (1975-1977)
Türkiye Çalışma Bakanı (1973-1974)
Türkiye Çalışma Bakanı (1965-1968)
Türkiye Sanayi Bakanı (1965)

 

Görüşlerinizi Paylaşın