X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Yapay Embriyonik Kök Hücreler

Yapay Embriyonik Kök Hücreler

Uluslararası Kök Hücre Şirketi (International Stem Cell Corporation/ISCO)’nden Russel Kern ve arkadaşları partenogenetik kök hücreler ile Parkinson hastalarını tedavi etmeyi amaçlıyorlar. Faz 1 aşamasındaki çalışmalarının hedefi; Parkinson Hastası kişilere enjekte edilen ve dopamin salgılayan yapay kök hücreler ile fiziksel beyin hasarlarını onarmak.
Dopamin salgılayan fötal kök hücrelerinin Parkinson hastalarına transplantasyonu bir süredir uygulanan bir yöntem. Ancak uygulamaya başlandığından beri etik açıdan uygunluğu değerlendirildiği gibi transplantasyonun fötüsten yapılması da kaynakları sınırlıyor.

Çalışmada kullanılan hücreler ise emriyo kökenli değil. Laboratuvar ortamında doğada bazı canlı türlerinin de kullandığı bir yöntem olan Partogenez yolu ile elde edilen ve tıpkı embriyonik kök hücreler gibi pek çok hastalığın tedavisinde rol oynayabilecek bu hücrelerin en önemli özelliği embriyoya ait hücrelerin kullanılması konusundaki etik tartışmalardan uzak kalarak benzer etkiyi göstermesidir. Hayvan deneyleri enjeksiyondan aylar sonra bazılarının dopamin salgılayan nöron formuna geçtiğini göstermektedir.

Çalışmanın ön sonuçları tedavi edilen 6 hastanın, hastalık semptomlarında gerileme görüldüğü ve hareketsizliğe rağmen kasılma periyodlarının kısaldığı yönünde.

Elbette hücrelerin etkinliğini ispatlamak ile ilgili klinik çalışmalar uzun zaman alacaktır. Çünkü rejenerasyon kapasitelerinin emriyonik kök hücreler gibi olup olmadığı henüz bilinmemektedir.

Kaynak:

http://internationalstemcell.com/ 
http://www.noroloji.org.tr/TNDData/Uploads/files/parkinson%20hastal%C4%B1%C4%9F%C4%B1.pdf
http://www.biyolojiportali.com/konu-anlatimi/5/11/Partenogenez 

 

Görüşlerinizi Paylaşın