X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Yanığa Bağlı Hasarlar ve Kellik Tarih mi Oluyor

Yanığa Bağlı Hasarlar ve Kellik Tarih mi Oluyor

Japonya Kobe'deki Riken Gelişimsel Biyoloji Merkezi'nden Dr. Takashi Tsuji'nin Tokyo, Sagamihara ve Sendai'daki meslektaşları ile yürüttüğü çalışma sonucunda kök hücreden çoklu katmanlar, kıl kökleri ve ter bezleri içeren cilt üretimi başarıya ulaştı.

Çalışmada fare diş etinden alınan kök hücreler yeniden programlama ile indüklenmiş pluripotent kök hücreye, oradan da fonksiyon görebilen cilt dokusuna dönüştürüldü. Bu cilt dokusu bağışıklık sistemi baskılanmış başka bir fareye nakledildiğinde integrasyon başarıyla sağlandı ve cilt üzerinde kıl gelişimi gözlendi.

Araştırmacılar bu başarının insanlara uyarlanabilmesi için 5-10 yıl gerekebileceğini öngörmekteler. Fonksiyon gören cilt üretimi, özellikle kök hücre tedavilerinin en çok denendiği klinik alanlardan biri olan yanık onarımında çığır açabilecek bir gelecek vaat ediyor.

Bunun yanı sıra tümüyle fonksiyon gören bir cildin üretilebilmesi, laboratuvar ortamında ciltle ilgili, başta kanserler olmak üzere bir çok hastalığın oluşum mekanizmalarını anlamak ve doğru tedaviler geliştirmek için imkanlar sunuyor.

Fonksiyonel cilt üretimi hayvan hakları savunucularının da yüzünü güldürüyor. Zira ilaç ve kozmetik üreticileri; üretim aşamasında canlı hayvanlar yerine bu cilt modellerini kullanabilecekler. Dahası, yeniden saç üretiminin gerçekleşebileceği bir cilt dokusu, kelliğin de tarihe karışması anlamına gelebilir.

Laboratuvar ortamında kök hücreden nihai olarak tam kapasite fonksiyon gören, farklılaşmış hücrelerin üretiminin yarattığı en büyük heyecan; yakın bir gelecekte bu hücrelerin doğru çatılar üzerine yerleştirilip; aralarındaki hücresel sinyallerin, alışverişin ve bağlantının da gerçekleştirilip, kişiye özgü yedek parça işlevi görecek organların üretilebilecek olması.

Kaynak • Science Advances 01 Apr 2016: Vol. 2, no. 4, e1500887 DOI: 10.1126/sciadv.1500887

 

Görüşlerinizi Paylaşın