X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Superbug

Superbug

Nisan ayının ilk haftası ABD’de CDC (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) neredeyse hiç tedavi edilemeyen ve bilinen tüm antibiyotiklere dirençli bakteri için uyarılar yayınladı. “Nightmare superbugs” (kabus bakteriler) ismini vererek de olayın ciddiyetinin altını çizdiler ve hastanelerde özellikle yoğun bakım ünitelerinde görünen bu bakteriyle mücadele etmek için ciddi bir çalışma başlattılar.

Biz mikrobiyologların yıllardır antibiyotiğe dirençli bakteri tehlikesi konusunda uyarılarımıza rağmen ‘’benden uzak olan benim sorunum değildir’’ zihniyeti ile yaklaştığımız bu sorun CDC nin açıklaması ile aslında tehlikenin çok da uzağımızda olmadığını gösterdi.

"Superbug" terimi günümüzde yaygın olarak kullanılan antibiyotiklerin çoğuna dirençli olan bakterileri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu sene kabus bakteri olarak adlandırılan bakteri "karbapenem dirençli enterobactericea"dır. Bu bakteri en çok idrar yolu enfeksiyonu, yara enfeksiyonları ve zatürreye neden oluyor. Bu bakteriler, şu anda karşı karşıya olduğumuz tehlikelerden sadece biri.

Mikroorganizmalar bilim adamlarının antibiyotik geliştirmesinden çok daha hızlı bu ilaçlarla nasıl savaşacaklarını öğreniyor ve direnç geliştiriyorlar. Görünen o ki bizden çok daha öndeler ve biz onlara yetişmekte zorlanıyoruz. Direnci doğal olarak geliştiren bakteriler birbirlerine de genleri ile bu direnci öğretiyorlar. Gereksiz ve yanlış antibiyotik kullanımı da bakterilerin antibiyotiğe direnç kazanmasına yardımcı olabilir ve yayılmalarını hızlandırır.

CDC'ye göre laboratuvara tetkik için gönderilen 4 örnekten birinde bu kabus bakteri var ve hastane çalışanlarından alınan örneklerde de her 10 kişiden birinin bu bakterileri taşıyor. Her yıl yaklaşık 2 milyon Amerikalı antibiyotiğe dirençli bu bakterilerle enfekte oluyor ve yaklaşık 23.000 kişi hayatını kaybediyor. Aslında kabus bakteriler sağlıklı bireyleri, bağışıklık sistemi sağlam kişileri etkilemiyor Özellikle yaşlılar ve kronik hastalığı olan kişilerde ölümcül enfeksiyonlara neden oluyor. Ama biz sağlıklı bireyler bu bakterilerle karşılaşıp onları ellerimizle çocuklarımıza ve hasta büyüklerimize bulaştırarak yayılmalarına yardımcı oluyoruz.

Sevdiklerimiz korumak için önce kendimizi korumamız gerekiyor. Bu konuda bizim en iyi yardımcılarımızda bir parça sabun ve bir miktar su. Bakterilerden korumak için ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkayın ya da alkol bazlı el dezenfektanı kullanın. Tabi bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için de sağlıklı beslenme alışkanlığı, yeterli egzersiz yapma ve uykumuzu düzenli almak da önemlidir. Ayrıca bakterilerin direnç gelişimine yardımcı olmamak için antibiyotikleri gerektiği şekilde ve gerektiğinde kullanmalıyız, daha iyi hissetsek bile doktorumuzun verdiği antibiyotiklerimizi mutlaka bitirmeliyiz.

 

Görüşlerinizi Paylaşın