X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Solunum Yolu Virüsü Enfeksiyonları

Solunum Yolu Virüsü Enfeksiyonları

Hong Kong Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, 33 yaşındaki bir erkek hastaya ikinci kez SARS-CoV-2 virüsü bulaştığını kanıtladıklarını raporladı. Hasta Nisan ayında enfeksiyonu geçirdi ve ardından Ağustos ayında İspanya'dan İngiltere üzerinden döndükten sonra tekrar enfeksiyon kaptı; yani 142 gün sonra yeniden enfekte oldu. İlk enfeksiyonda semptomları vardı, ancak ikinci enfeksiyon tespit edildiğinde asemptomatikti.

Araştırmacılar bu ikinci enfeksiyonun yeni bir enfeksiyon olduğunu iki enfeksiyondaki virüslerin genomlarındaki farklılıklardan dolayı söylüyorlar. Genetik analize göre, ilk enfeksiyon, Mart/Nisan aylarında İngiltere veya Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen suşlarla, ikinci enfeksiyon Temmuz/Ağustos aylarında İngiltere ve İsviçre'den gelen suşlarla benzerdi. Yapılan çalışmalarda farklı suşları düşündüren 24 nükleotid farklılığı tespit edildi. Amino asitlerde ise farklılık ORF8 proteininin 58 amino asitlik kesilmesi dahil toplam dokuz proteinde yer alıyordu.

Bu hastadan hemen sonra Hollanda ve Belçika’da da 2 reenfeksiyon vakası bildirildi. Bu üç hastanın varlığı veya tespiti, sürü bağışıklığının COVID-19'u kendi başına ortadan kaldırmasının olası olmadığını, SARS-CoV-2'ye karşı potansiyel bir aşının enfeksiyona ömür boyu bağışıklık sağlamayabileceğini, COVID-19 enfeksiyonu geçiren ve iyileşen hastaların maske ve mesafe gibi epidemiyolojik kontrol önlemlerine uymaya devam etmeleri gerektirdiğine dikkat çekmektedir.

Bugüne kadarki küresel enfeksiyonların sayısı göz önüne alındığında, bir yeniden enfeksiyon vakası görmek çok nadir de olsa şaşırtıcı değil, ikinci enfeksiyonlar meydana geldiklerinde ciddi olmayabilir. Ama kişilerin ikinci enfeksiyonlarının da bulaştırıcı olup olmadığını bilmiyoruz.

 

Görüşlerinizi Paylaşın