X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Hijyen İçin Sadece Sabun Yeterli

Hijyen İçin Sadece
 
Sabun Yeterli

Uzmanlar antibakteriyel sabunların üretiminin global kurallara bağlanması konusunda hem fikir.

Dünya genelinden bilim insanları, tıp doktorları, halk sağlığı uzmanlarından oluşan yaklaşık 200 kişilik bir grubun imzaladığı bir bildirge olan Florence Statement (https://ehp.niehs.nih.gov/ehp1788/ )kapsamında, 1960 yılından beri sabun ve oyuncaklarda kullanılan Triclosan ve Triclocarban isimli etkenlerin kullanımı 2016 yılında Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından yasaklandı. Avrupa Birliği’ nde ise triclosan ile ilgili sınırlı yasak bulunmakta.

Hayvan deneylerinin sonuçları, kimyasalların hormonal sistemi etkilediğini, fizyolojik gelişime yönelik olumsuz etkilerinin, cinsel olgunluk ve kısırlık ile ilgili problemlere yol açabildiğini gösteriyor.

Bildirgeyi imzalayan grup, kimyasalların sınır tanımadığını belirtiyor. Benzer önlemlerin dünya genelinde ele alınmasını gerektiğini vurgulayan grup, aksi taktirde giysilerde, mobilyalarda, mutfak gereçlerinde bulunabilen bu kimyasal sadece insan sağlığı için değil çevreye verdiği zarar ile de global bir tehdit oluşturduğunu belirtiyor.

Uygulamaların hayata geçmesindeki en önemli faktörün insan olduğu düşünülünce bizlere düşen el yıkama ile sağlanacak hijyeni kimyasal katkıları ile çözmek yerine, doğru el yıkama tekniğini öğrenip, öğreterek, takip ve tespit ederek daha sağlıklı bir çevre yaratmak.

Kaynak:

https://www.newscientist.com/article/mg23431314-100-antibacterials-in-soap-should-be-regulated-globally-say-experts/
http://www.duzen.com.tr/tr/art/198/who-uyariyor-%E2%80%9Cellerinizi-yikayin!%E2%80%9D
https://www.google.com.tr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjK55a3xNbVAhWH2RoKHZ6xDPIQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.pudra.com%2Fsaglikli-yasam%2Fsaglik%2Feller-nasil-yikanmali-3465.htm&psig=AFQjCNHz9LIOCJMXyvkHcd8yFeTViljCew&ust=1502793561266726
http://www.foodsafetymagazine.com/magazine-archive1/februarymarch-2011/proper-hand-washing-a-vital-food-safety-step/
https://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm205999.htm

 

Görüşlerinizi Paylaşın