X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Sıfır Vaka Politikası ile Şanghay’da Neler Oluyor?

Sıfır Vaka Politikası ile Şanghay’da Neler Oluyor?

Sıfır vaka politikasına rağmen salgın durdurulamıyor günde 20.000'den fazla yeni vakayla mücadele ediliyor.

Mart ayı sonunda başlayan Omicron salgını ile birlikte Çin’de, halkı kızdıran sıkı bir karantina başladı. Milyonlarca kişi evlerine kapatıldı ve pozitif çıkan herkes karantina merkezlerine gönderildi. Sergi salonları ve okullar karantina merkezlerine dönüştürüldü ve derme çatma hastaneler kuruldu. Son olarak Şanghay Sağlık Komisyonu karantina kararından bu yana üç kişinin COVID nedeni ile vefat ettiğini açıkladı. Vefat edenlerin altta yatan sağlık sorunlarına sahip olan, aşısız ve 65-89-91 yaşlarında olduğu bildirildi.

Hükümetin herhangi bir salgını kontrol altına almak için hızlı önlemler ve agresif kısıtlamalar için kullandığı “sıfır vaka” (sıfır-Covid) stratejisi, Çin'i virüsle yaşamaya çalışan diğer birçok ülkeden ayırmaktadır. Ancak Omicron varyantının artan bulaşıcılığı bu stratejinin uzun vadede sürdürülebilir olup olmadığı konusunda sorulara yol açtı. Aşı ve doğal bağışıklık tartışmaları oldu.

Pekin, Çin'de 1,2 milyardan fazla insanın Mart ortasına kadar iki doz COVID aşısı olduğunu açıkladı. Yani nüfusun yaklaşık %90'ı. Peki ne oldu da sıfır vaka startejisi çalışmadı? Ülkede yapılan aşı sadece inaktif aşıydı. Çin, yerli aşıları kullanmayı tercih etti ve herhangi bir yabancı aşıyı onaylamadı. Oysa Çin aşıları diğer aşılar ile karşılaştırıldığında daha düşük bir etkinlik oranı gösterdiği ispat edilmiştir. Ayrıca Çin’de başlatılan 3. doz aşı kampanyasına da nüfusun yarısından fazlası katılmadı. Özellikle korunması gereken kırılgan grupta yer alan 80 yaş üzerindeki Çinlilerin sadece yarısı çift doz aşılanmış ve beşte birden azı bir destek almıştır. 60 yaşın üzerindekilerin de sadece %38'inin aşılarının tam olduğu açıklanmıştır.

Gıda ve ilaç tedariki yanı sıra sağlık hizmetlerinin sağlanmasında karşılaşılan sorunlar, özellikle kronik hastalığı olan insanların tedavilerinin aksayacak olması Şanghay'da bitmeyen karantina önlemlerine gösterilen tepkiyi giderek artırıyor. Katı karantina kararının sebeplerini ilerleyen zamanlarda göreceğiz sanıyoruz.

Uzm.Dr. Tutku Taşkınoğlu

 

Görüşlerinizi Paylaşın