X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Norovirüs

Norovirüs

Dünya hala Covid-19 virüsüyle savaşırken, norovirüs adı verilen oldukça bulaşıcı başka bir virüsün adını duymaya başladık. Özellikle COVID-19 un delta varyantı ile birçok benzer semptomu olduğundan, norovirüs ve COVID enfeksiyonu kolayca karıştırılabilir. Bu nedenle de bu virüsü ve enfeksiyonu bilmek önemlidir.

Norovirüs, şiddetli ishale ve kusmaya yol açabilen bir enfeksiyona neden olur. İnsandan insana ve kontamine yüzeylerden bulaşabilir.

Norovirüs aşırı dehidrasyona (sıvı kaybına) neden olabilir ve bu nedenle ciddi komplikasyonlardan kaçınmak için zamanında tespit edilmeli ve tedavi edilmelidir

  • Ateş
  • Karın ağrısı
  • Eklem ağrıları
  • Ani mide bulantısı
  • Sürekli kusma ve ishal

Hastalık üç şekilde yayılabilir;

  • Enfekte bir kişiyle doğrudan temas etmek, (kirli ellerle tokalaşmak gibi )
  • Kontamine su veya yiyecekleri tüketmek
  • Kontamine yüzeylere dokunmak ve yıkanmamış elleri ağzınıza veya burnunuza dokunmak

Norovirüs enfeksiyonu gastroenterit adı verilen iltihaplanmaya neden olur.Norovirüs bulaşmış bir kişi milyonlarca virüs partikülü saçabilirken, bunlardan sadece birkaçı diğer insanları hasta etmeye yetecektir.

Pandemi zamanı norovirüs ile ortaya çıkan sorun, COVID-19 enfeksiyonu olan kişilerin de norovirüs gibi benzer semptomlara sahip olabilmesidir; ateş, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma ve ishal gibi semptomlar ikisi arasında ayrım yapmayı zorlaştırabilir.

Ancak COVID-19 özgü birkaç semptom ipucu verebilir. COVID-19’un yaygın belirtisi olan koku ve tat kaybı gibi üst solunum yolu semptomları norovirüste gözlenmez. Covid-19'un göğüs ağrısı, öksürük ve nefes darlığı gibi belirtileri de olabilir.

Her iki durumda da mutlaka doktora muayene olmalı ve tanısının bir an önce konması sağlanmalıdır. Norovirüs de susuz kalmadığınızdan emin olmalısınız. Çünkü norovirüs enfeksiyonu söz konusu olduğunda dehidrasyon önemli bir tehdittir. Bir kişi genellikle norovirüse maruz kaldıktan 12-48 saat sonra semptomlar geliştirir ve 1-3 gün içinde iyileşir.

 

Görüşlerinizi Paylaşın