X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Editorden (devamı)

Editorden (devamı)

Dünya Yaban Hayatı Vakıfları (The World Wild Life Fund’s, WWF), son 40 yıldan biraz uzun sürede yaban hayatının %60 azaldığını ve 2050 yılına kadar bunun %10’a ineceği tahmininde bulunuyor. İnsanlık, her sene dünyanın kendini yenileme kapasitesinin üstünde doğal rezervleri tüketmektedir.  Dünyanın sıcaklığı kritik düzeye doğru yükselmektedir.  Ülkelerin milyarlarca dolar sarf ederek; yeni ekilebilir alanlar oluşturmak, erozyonu önlemek, ürün verimliliğini arttırmak istediği etkili olmamış, hem ekolojik hem ekonomik kayba sebep olmuştur. Buna rağmen Avrupa Birliğinin uygulama planına aldığı karbon kökenli (kömür ve fosil) yakıtlardan yenilenebilir, yeşil enerjiye geçişin maliyeti yukarıda bahsettiğimiz sarf veya başka kaynaklarından temin edilmesi yerine, az ve orta gelirliler üzerinde "BENZİN ZAMMI" olarak yansıyınca, organize olmadan oluştuğu söylenen direniş hareketleri sosyal içerik kazanmış ve birçok başkente sıçramıştır.

Bugünkü yaşam anlayışımız ve yaşam tarzımız, insanlığın sürdürülebilir olmasına imkân vermezken, dünyanın döngüsel gelişimi devam edecektir. Bugünkü yaşam tarzımızda yer alan ‘üret-kullan-at’ modeli ile eko sistem kendini yenileyememektedir. Bu davranışların önlenebilmesinde ana görev devletlere, devletleri yöneten hükümetlere düşmekle birlikte, bence asıl görev hükümetleri seçen fertlere, yani bizlere düşmektedir.

Birinci önerim; önümüzdeki yerel yönetim(belediye) seçimleri ile ilgilidir. Cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminde bu seçimler Millet Meclisi seçimleri kadar, belki daha önemlidir. Çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği için, yönetime talip olanların programlarında, çevre ve hukuk bilincini, doğal yapı ve kaynaklara saygıyı, yani döngüsel ekonomiye geçiş kavramları, aranmalıdır.

İkinci önerim ise; döngüsel ekonomide esas olan, atığı üretildiği noktadan değerlendirerek yeniden üretime kazandırmak olduğundan, bizlerin de Avrupa Birliği üye ülkelerinin fertlerinden beklentilerine uymamız, üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması için; yaşamın her alanında tasarruflu davranmamız ve "değerli çöp" üretmememizdir.

Gezegenimiz 4,6 milyar yıl önce oluşmuş, yapılaşması bakımından evrimler geçirmiştir. Bugün ulaştığımız medeniyet, bu sürecin anca son 10 000 yılında geliştiğine göre, biz insanlar ne yaparsak yapalım, DÜNYA yarattığımız ortamdan bir sonraki evrim döngüsüne geçecektir.  Eko sistem korunmadığı takdirde, Adam Frank’ın söylediği gibi insanoğlu, dünyanın devam eden evriminin bir parçası olamayacaktır. 

Bu yazı 12 Aralık 2018 tarihinde kaleme alınmıştır.

İsveçli 15 yaşındaki Greta Thunberg’ın Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği 

COP24 Konferansındaki konuşması - 15 Aralık 2018

http://ebulten.duzen.com.tr/videos/VIDEO-2018-12-20-10-55-50.mp4

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'nın uzay aracı InSight Mars’a indi. 

Uzay aracı InSight, deprem avcılığı yapmak üzere Mars yüzeyine indi. Boyutları 4x4’lük bir arazi aracı büyüklüğünde olan InSight, bulunduğu yüzeyde bir laboratuvar kuracak. Bir ay sürecek bu inşaat sonrasında, katmanları Dünya ile benzeşen Mars’ta sondaj çalışmalarına başlayacak.

Kaynak:

https://mars.nasa.gov/insight/

https://edition.cnn.com/2018/11/26/world/nasa-insight-mars-landing-today/index.html  

Uluslarası Uzay İstasyonunda Görevli Ekip (Expedition 57) Dünyaya Döndü! 

İklim değişikliği, kanser, Parkinson ve Alzheimer konuları ile ilgili biyolojik çalışmaların sonuçlarını merakla bekliyoruz.

Astronotların açıklamaları için tıklayınız.

http://ebulten.duzen.com.tr/guncel-saglik-haberleri/nasa_uzay_araci

 

 

Görüşlerinizi Paylaşın