X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

MERS Virüsünden Ölüm Artık Türkiye’de!

MERS Virüsünden Ölüm Artık Türkiye’de!

Tüm yurtta uçaklardan inebilecek Ebola taşıyan hastaların korkusu hakimken, geçen yaz hacıları zor durumda bırakan MERS-CoV’u hatırlatan bir vaka bildirildi. Suudi Arabistan'a çalışma amacıyla giden ve Türkiye'de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden kişi MERS virüsü taşıyordu. Hasta 10 gün süren üst solunum yolu rahatsızlığı geçmeyince Türkiye’ye dönmüş ve özel bir sağlık kuruluşunda yoğun bakıma alınmıştı. Hasta yolculuğu sırasında hastaydı ve uçaktaki diğer yolculara hastalığı bulaştırmış olabilirdi. Hastanın çevresindeki herkes kontrolden geçirildi ve Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre:

Uçaktaki yolculara ulaşmak için çalışmalar başlatıldı”.

Suudi Arabistan bölgesinde hastalığın hala var olması nedeni ile o ülkeyi ziyarete giden kişilerin hastalığa yakalanma riski devam etmektedir. Türkiye’den Hac ve Umre ziyaretleri nedeni ile sıkça ziyaret edilen ülkeye, çalışma amacıyla giden de birçok kişi bulunmakta. Bu iş veya Hac ziyaretlerini tamamen önlemek mümkün olmadığına göre yapılması gereken oradayken kendimizi korumak. Tüm viral hastalıklarda olduğu gibi Ebola virüsünde de, MERS-CoV’da da hasta olmamak için uyulması gereken basit hijyen kurallarıdır. Virüslerden korkmak yerine onlardan korunmak, basit hijyen kurallarını ihmal etmemek en doğrusudur.

MERS-CoV ile ilgili detaylı bilgilere web sitemizde daha önce yayınlanan “MIDDLE EAST RESPIRATORY SYNDROME VIRUS (MERS-COV)” yazısından ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar: 

Görüşlerinizi Paylaşın