X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Klotho Geni: Yaşlanmanin Şifresi

Klotho Geni: Yaşlanmanin Şifresi

Psikolojik stres, yaşlanmayı hızlandırıcı etkenlerden biridir. Yeni bir çalışma; ağrı, uyku bozuklukları ve travma sonrası stres bozukluğu gibi farklı psikolojik streslerin hücresel yaşlanma üzerindeki bağlantısıyla ilgili olan genetik bir mutasyona dikkat çekiyor. Sorumlu genin ismi: Klotho. Genin ismi verilirken Yunan mitolojisinde, hayatın ipliğini eğiren tanrıça Clotho’dan esinlenilmiş. Klotho geni uzun, sağlıklı yaşamdan ve yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan çeşitli durumlardan ve hastalıklardan sorumlu. Genin ilk kez insanlarda hızlanmış hücresel yaşlanma için bir belirteç olarak kullanılması gündemde.

Çalışmaya dahil olan 309 Amerika’lı emekli askerden belli bir klotho genotipine sahip olanların, diğerlerine göre hem daha hızlanmış hücresel yaşlanma, hem de daha ağır travma sonrası stres bozukluğu belirtileri gösterdikleri saptanmış. Bu bulgulardan yola çıkan araştırmacılar; klotho geninin yaşla ilgili inflamasyon, metabolik fonksiyon bozukluğu ve nöronal bütünlük kaybının önlenebilmesi için yeni bir tedavi hedefi olabileceğine işaret ediyorlar. Araştırmacılar bu yolla hücresel yaşlanma hızını azaltarak, özellikle stres altındaki topluluklarda yaşla gelişen bilişsel kayıpların daha erken görülme riskini de azaltabileceklerini öngörüyorlar.

Kaynak:  https://doi.org/10.1016/j.bbi.2019.03.007
Wolf et al. 2019. The goddess who spins the thread of life: Klotho, psychiatric stress, and accelerated aging. Brain, Behavior and Immunity. 

 

Görüşlerinizi Paylaşın