X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

ABD’de Kızamık İngiltere’de Kabakulak Salgını!

ABD’de Kızamık
İngiltere’de Kabakulak Salgını!

Son zamanlarda başta ABD ve ingiltere olmak üzere birçok ülkede gözlenen kızamık ve kabakulak salgınları çok rahatsız edici bir gerçeği ortaya çıkardı. Kızamık hastalığı 2000 yılında sadece bir aşı ile önlenebilecek ve tamamen ortadan kaldırıldığı düşünülen bir hastalık iken, tekrar bir tehlike olarak karşımızda.

Sene başından beri ABD’de 764 kızamık vakası doğrulanmış ve doğrulanan bu vakaların hepsinin aşılanmayan çocuklar olduğu belirtilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü bu sayının Avrupa’da 34,300 olduğunu açıkladı. Amerika’da 17 eyalette, Fransa ve İtalya’da okullara giriş için aşı şartı konulmuştur. Bu durum bize Kızamığın yeniden dirilişinde iki suçlu olduğunu göstermektedir; çocuklarını aşılatmayan aşı karşıtı ebeveynler ve düzenli aşılama yapılmayan ülkelere ve/veya ülkelerden seyahatler.

Türkiye için ise Düzen Sağlık Grubu olarak, globalleşen dünyada artan seyahatler, göçler ve aşılanmamış mülteci çocukların kızamık salgınlarında artışa neden olacağını ön görerek uzun süredir bültenlerimizde konuya yer verdik. Sağlık Bakanlığının zorunlu aşı uygulamaları ve ülkemizde aşı karşıtı ebeveylerin az olması nedeniyle aşı eksikliği nedeniyle salgın olasılığını beklemiyorduk. Ama değişen sağlık politikası ve aşı zorunluluğunun ortadan kalkması, Türkiye’de de aşı karşıtı ebeveynlerin sayısında artışa neden oldu. 2018 Mart ayında Ankara'da düzenlenen Aşı Çalıştayı'nda açıklanan verilere göre, Türkiye'de 2010'lu yılların başlarında 100 dolayında olan aşıyı reddeden aile sayısı 2018'de 23,000 ulaşmış durumdadır.

Sadece aşı karşıtı ebeveynler değil, aşı karşıtı olmadığı halde aşı konusunda şüpheleri olan ve bazı aşıları yaptırmaktan kaçınan ebeveynler de çocuklarını aşı ile önlenebilir hastalıklar açısından risk altında bırakmaktadır. Aşılarla ilgili araştırma yapan ebeveynlerin internette karşılaştığı negatif algı yaratan paylaşımlar onların bu tür düşüncelerini daha da tetiklemektedir. Ülkemizde de aşı karşıtı, konu hakkında yeterli teknik bilgiye sahip olmayan herkesi etkileme potansiyeline sahip online siteler bulunmaktadır.

Aşı karşıtı bu ebeveynler yanlış olarak aşıların otizme neden olduğuna ve çocuklarını aşılamamak için kişisel inanç muafiyetlerinden yararlandığına inanmaktadır. Ancak araştırmalar aşıların otizme neden olmadığını kanıtlamıştır. Diğer taraftan kızamık çok bulaşıcı bir hastalıktır. Tek bir hasta tek bir hapşırığı ile 14-18 kişiyi enfekte edebilir. Küçük çocuklar için ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Vakaların yaklaşık %30’unda bir ya da daha fazla komplikasyon gelişmekte, Zatürre, ensefalit ve ölüme yol açabilmektedir. Kızamığın bilinen bir tedavisi yoktur. Aşı olmayan ve hastalanan bireylerde gelişecek komplikasyonları önlemenin ne yazık ki bir yolu yoktur.

İngiltere'de 2018 de son on yılın en yüksek seviyesine ulaştığı bildirilen kabakulak da ölümcül ve bulaşıcı bir enfeksiyondur ve sadece çocuklarda değil erişkinlerde de enfeksiyon yapabilmektedir. Tıpkı kızamık gibi tedavisi yoktur ve kısırlıkla sonuçlanabilecek erkekte testis, kadında yumurtalık iltihapları, viral menenjit, ensefalit gibi komplikasyonları engellenemez.

Aşılamada belli oranların üzerine çıkıldığında toplumsal bağışıklık (herd immunity) sayesinde immün yetmezlik ya da başka sağlık sorunları nedeniyle aşılanamayan insanlar da korunabilmektedir. Toplumsal bağışıklık için son yıllarda artan kızamık enfeksiyonunu örnek olarak alırsak, toplumsal bağışıklığı yakalayabilmek ve kızamık salgınlarını önleyebilmek için yaklaşık %95 oranında aşılama oranı yakalamak gerekmektedir. Aşılanmanın yetersiz olduğu yerlerde veya aşı karşıtlığı nedeniyle toplumsal bağışıklık oranına erişilemeyen bölgelerde, kızamık gibi, aşı ile önlenebilir hastalıklar salgınlar yaparak karşımıza çıkmaktadır.

Çocuğunuzun Aşısının yeterli Olup Olmadığını Görmek İçin Kızamık IgG düzeyinin kontrolü gerekmektedir. Sağlıkla ilgili her konunuzda olduğu gibi bağışıklık düzeyinizin belirlenmesinde de Düzen Sağlık Grubu olarak yanınızdayız.

 

Görüşlerinizi Paylaşın