X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Kanser Teşhisinde Yeni Dönem: Doku biyopsine alternatif kan testleri

Kanser Teşhisinde Yeni Dönem: Doku

biyopsine alternatif kan testleri

Sıvı Biyopsi sonuçları Doku Biyopsisi ile uyuşuyor

Amerikan Klinik Onkoloji Derneği'nin yakın zamanlı çalışmasının sonuçlarına göre (abstract LBA11501; 7 June 2016) Kanser tanısı için kullanılan ancak uygulaması zor bir yöntem olan tümörden parça alma işlemi, "doku biyopsisi", yerine sadece bir damla kan ile yapılan "sıvı biyopsi" nin benzer sonuçlar vermekte. Yani patolojik çalışma ile tümör hücrelerinin DNA yapısındaki polimofizmlere bakarak ilaç tedavisi yapabiliyorken, artık dolaşım kanındaki tümör hücrelerini bulup, bu hücrelerin DNA bilgisini çoğaltarak da bu imakana ulaşmak mümkün.

Çalışmada Guardant360 testi kullanılmış. Dolaşımdaki tümör (ct) DNA larına odaklanan çalışmada, tümör bölgesindeki 70 adet gerçekleşebilecek somatik değişiklik gözlenmiştir. %37 si akciğer kanseri, %14 ü meme kanseri, %10 u kolon kanser, ve %38 i farklı kanser çeşitlerine yakalanmış 15000 hastanın kan sonuçlarını inceleyen çalışmada 386 hastanın doku biyopsileri de vardır.

Kan ctDNA testi ve doku biyopsisi sonuçları karşılaştırıldığında ctDNA sekanslama sonuçlarının doku biyopsisi sonuçlarına göre toplam doğruluğu (overalla accurancy) %87 (336/386) çıkmıştır. Hali hazırda pek çok laboratuvar dolaşımdaki tümör hücrelerini tespit edecek DNA testlerini önermeye başlamıştır. Test doku biyopsisinden daha kolay uygulanabilir, sonuç bildirim süresi daha kısa böylelikle daha kolay bilgiye ulaştırdığı için tercih edilmektedir. Hastaların özel ilgi gösterdiği benzer bir çalışmada tümör tespiti için aranacak DNA ların tükürükte aranmasıdır. Araştırma için gönüllü duyurusu yapıldığında ilk üç ayda 1200 kadın gönüllü olarak araştırmalara başvurmuştur. FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hastalarında kan kökenli genetik bir test olan ve EGFR (epidermal büyüme faktörü receptörü) tayini için cobas EGFR Mutasyon Testi v2 yi onaylamıştır.

Kaynak:
http://www.medscape.com/viewarticle/864110

 

Görüşlerinizi Paylaşın