X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Kanser Hastalarına Düzenli Egzersiz Tedavisi

Kanser Hastalarına Düzenli Egzersiz Tedavisi

Sağlığımızı korumak için düzenli fiziksel aktivitenin gerekli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak hastalandığımızda, hele kanser gibi önemli bir hastalığa yakalandığımızda, iyileşmek için olabildiğince az hareket etme eğiliminde oluyoruz. Dünyada ilk kez Avustralya’da, bu zihniyetin değişimi yönünde büyük bir adım atıldı. Avustralya Klinik Onkoloji Cemiyeti ‘ne bağlı kanser uzmanları egzersizin kanser tedavisinin rutin bir parçası olarak reçete edilmesini amaçlayan bir rapor yayınladılar. Ulusal Kanser Konseyi ve sağlık organizasyonları tarafından desteklenen projede hastaların kanser bakım sürecinde deneyimli egzersiz uzmanları gözetiminde; belli bir egzersiz seviyesini sürdürmeleri hedefleniyor.

Egzersiz programı önerisi

  • Haftada en az 150 dakika orta seviyede veya 75 dakika yoğun seviyede aerobik egzersiz (örneğin yürüyüş, hafif koşu, bisiklet, yüzme) ve
  • Haftada 2-3 kez vücuttaki büyük kas gruplarını çalıştıran direnç egzersizlerinden (örneğin ağırlık kaldırma) oluşuyor.

Proje yürütücülerinden Dr. Prue Cormie “Egzersizin  faydası tartışılmaz kesinlikte ve projemiz kanser tedavisinde büyük bir dönüşümün başlangıcı olacak” diyor.

Kaynak: https://www.cosa.org.au/media/332488/cosa-position-statement-v4-web-final.pdf

 

Görüşlerinizi Paylaşın