X
Kelime:
Kategori:
Tarih:
RadDatePicker
Open the calendar popup.
ile
RadDatePicker
Open the calendar popup.
 

Jetlag Kilo Aldırıyor: Etken Bağırsak Mikroorganizmaları mı?

Jetlag Kilo Aldırıyor: Etken Bağırsak Mikroorganizmaları mı?

Bağırsak mikroorganizmaları jet lag veya obezite ile ilişkilendirilebilirler mi? Fareler üzerindeki araştırmalar ve 2 insan üzerinde yapılan çalışma bunu destekliyor. Farelerin günlük ritimlerinin bozulması bağırsak mikroorganizmalarında değişiklikler göstermenin yanı sıra, bu farelerin, ritimleri değişmeyen farelere oranla, yüksek yağ içerikli diyet ile beslendiklerinde daha kolay kilo aldıkları gösterilmiş.

Söz konusu çalışmaya ait veriler, Cell dergisinde, insanlarda da ritim değişikliklerinin (sık uçmak, iş değişiklikleri gibi) metabolik değişikliklerle seyredebileceğine vurgu yapılarak yayınlandı.

Farelerden fekal bakteriler için ilk örneği aldıktan sonra 6 saat arayla örnek alan araştırıcılar, sirkadiyen (günlük) ritme göre bakteri popülasyonunda ve bu popülasyonda aktif olan genlerde belirgin bir fark olduğunu görmüşler. Araştırıcılar, mikroorganizmaların direk gün ışığına maruz kalmadıkları düşünülerek, bu değişikliğin nedeninin beslenme zamanları olabileceğini belirtiyorlar. Gün-gece paterni olmayan mutant fareler normalde gece ve gündüz farkı olmadan yerken, sadece uygun zamanlarda yiyecek verilen aynı farelerin bağırsak bakterilerinin de normal fareler ile benzerlik gösterdiği tespit edilmiş.

Jet Lag farelerde obeziteye sebep oluyor!

Deneysel olarak 6 hafta boyunca düzenli jetlag oluşturulan farelerde, kontrol grubuna oranla, ağırlık artışı ve glukoz intoleransı gözlenmiş. Jet lag sırasında antibiyotik kullanımı ise obezite ve glukoz intoleransı semptomlarını önlemiş. Jet lag’e maruz bırakılmayan bakterisiz farelere, maruz bırakılmış farelerden mikroorganizma transfer edildiğinde ise, yine kilo artışı ve glukoz intoleransı gözlenmiş.

Araştırmacılar, İsrail’den ABD’ye uçan 2 insan deneğinde yaptıkları çalışmada da, uçuştan 1 gün önce, bir gün sonra ve 2 hafta sonra fekal mikroorganizma örnekleri almışlar ve bu örneklerdeki mikroorganizmalar arasında %10 oranında değişiklik olduğunu belirlemişler. Bir gün sonra alınan örnekte daha önceki çalışmalarda obezite ve metabolik hastalıklarla ilişkilendirilen bakterilerin arttığını tespit etmişler. Ek olarak, jetlag olan bu kişilerden alınan fekal örneklerin, bakterisiz farelere transferinden sonra ağırlık artışı ve glukoz intoleransının da olduğu gözlenmiş.

Kaynak:

www.medscape.com/viewarticle/833344

 

Görüşlerinizi Paylaşın